Ankilozan spondilit hastalarında sarkopeni sıklığı ve ilişkili olabilecek faktörler
Prevalence and associated ri̇sk faktors of sarcopenia in ankylosing spondylitis patients
  1. Tez No: 653261
  2. Yazar: KÜBRANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARFİNAZ ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Ankilozan spondilit (AS) hastaları, kronik inflamatuvar süreçler ve disabilite ilişkili fiziksel inaktivite nedeniyle sarkopeni açısından risk altındadır. Buna rağmen AS hastalarında sarkopeni prevelansı ve ilişkili faktörlerin araştırıldığı çalışma sayısı az, sonuçları da çelişkilidir. Bu çalışmada AS hastalarında sarkopeni sıklığı ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Modifiye New York kriterlerine göre tanı almış, 18-68 yaş aralığında, 102 AS hastasının dahil edildiği kesitsel bir çalışma yürütüldü. Olguların kas gücü, manuel el dinamometresi ile ölçüldü, kadınlarda 16 kg, erkeklerde 27 kg altındaki değerler anormal kabul edildi. Hastaların kas kütleleri biyoelektrik empedans analizi (BIA) ile değerlendirildi ve iskelet kası indeksi (SMI) (kg/m²) olarak belirtildi. SMI değeri için, yaşlılarda Sarkopeni ile ilgili Avrupa Çalışma Grubu (EWGSOP) tarafından önerilen, kadınlarda 8.87 kg/m², erkeklerde 6.42 kg/m² kesim noktaları kulllanıldı. Hastalar bu sonuçlara göre sadece kas güçsüzlüğü olanlar 'muhtemel sarkopeni grubu', kas güçsüzlüğü ve kas kütlesinde azalma saptanan hastalar 'sarkopenik grup' ve her iki parametrenin de normal olduğu 'sarkopenik olmayan grup' olmak üzere 3 gruba ayrıldı ve ilişkili faktörler incelendi. Bulgular: Sarkopenik hastalarda yaş ortalaması anlamlı derecede yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: AS patients are at risk for sarcopenia due to chronic inflammatory processes and physical inactivity associated with disability. Despite this, studies investigating the prevalence of sarcopenia and associated factors in patients with AS is still lacking, and the results are also contradictory. The aim of this study was to evaluate the prevalence and risk factors of sarcopenia in patients with ankylosing spondylitis. Materials and methods: A cross-sectional study was conducted involving 102 AS patients, aged 18-68, who were diagnosed according to Modified New York criteria. Muscle strength of the cases was measured with a manual hand dynamometer, values below 16 kg in women and 27 kg in men were considered abnormal. The muscle mass of the patients was evaluated by bioelectric impedance analysis (BIA) and indicated as skeletal musle mass index (SMI) (kg/m2). For the SMI value, 8.87 kg/m2 in women and 6.42 kg/m2 in men were used as recommended by the European Working Group on Sarcopenia in Older People (EWGSOP). According to these results, patients were divided into 3 groups (sarcopenic, probable sarcopenic, nonsarcopenic) and associated factors were examined. Findings: Mean age was significantly higher in sarcopenic patients (p0.05).