Sarkopeninin ankilozan spondilit hastalarında progresif hastalığı öngörmedeki başarısı
The success of sarcopenia in predicting progressive disease in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 923537
  2. Yazar: FATMA HAZAL TEMİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ONUR BUĞDAYCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Romatoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son zamanlarda yapılan araştırmalarda sarkopeninin romatolojik hastalıkların gidişatını değiştirdiğine yönelik fikirler öne sürülmüştür. Yaptığımız çalışmada Ankilozan Spondilit (AS) hastalarında sarkopeninin progresyonu öngörmedeki başarısını inceledik. Çalışmamız 2015-2022 yılları arasında merkezimizde AS tanısı alan 410 hastadan ahil edilme kriterlerini karşılayan ve iki yıldan uzun süreli takibi yapılan otuz dört asta ile tamamlanmıştır. Kas kütlesinin değerlendirilmesi, sakroiliak Manyetik Rezonans Görüntülemelerden (MRG) sakral seviyedeki paraspinal kasların hacmi ölçülerek ve S1 seviyesindeki paraspinal kas alanı ölçülerek yapılmıştır. Hastalık progresyonu direkt spinal grafilerden yapılan mSASSS skorlaması ile değerlendirilmiştir. Paraspinal kaslarda hacim ve alan ölçümü için MRG incelemeleri 3D Slicer isimli program kullanılarak yapılmıştır. Yapılan ölçümler L5 vertebra alanına bölünerek normalize edilmiştir. Elde edilen oran kadın ve erkek cinsiyetler için median değer eşik belirlenerek ikiye bölünmüş ve bu değerin altında kalanlar sarkopenik kabul edilmiştir. Kadın ve erkek gruplarında sarkopeni ve AS progresyonu arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sakral bölgedeki paraspinal kas volümü ve S1 seviyesi kas kesit alanı arasında çok yüksek bir korHiçbir dizin öğesine rastlanmadı.elasyon ulunmuştur. Erkeklerde progresyon oranları kadınlara göre daha yüksek olmasına rağmen cinsiyet ve progresyon arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Sonuç olarak sınırlı sayıdaki hastada yaptığımız değerlendirmede kas kütlesi ile AS progresyonu arasında ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Recent research suggests that sarcopenia may influence the progression of rheumatic diseases. In this study, we investigated the role of sarcopenia in predicting the progression of ankylosing spondylitis (AS). The study included thirty-four patients diagnosed with AS between 2015 and 2022 at our center. From a total of 410 patients, these individuals met the inclusion criteria and had been followed for over two years. Muscle mass was evaluated by measuring paraspinal muscle volume at the sacral level and the cross-sectional area at the S1 level using MRI and 3D Slicer software. These measurements were normalized to the L5 vertebra area. Sarcopenia was defined based on sex-specific median thresholds. Disease progression was assessed using the Modified Stoke Ankylosing Spondylitis Spinal Score (mSASSS) based on direct spinal radiographs. The calculated muscle ratio was divided into two groups according to the median threshold set separately for men and women, with values below this threshold classified as sarcopenic. Analyses in both male and female patients showed no significant association between sarcopenia and AS progression. However, a strong correlation was observed between paraspinal muscle volume in the sacral region and the muscle cross-sectional area (CSA) at the S1 level. Although progression rates were higher in males than females, no significant link was found between gender and disease progression. Future research involving larger patient groups and focusing on muscle cross-sectional area parameters in MRI studies will enhance understanding of sarcopenia's role in AS progression and its potential identification.