Acil servise başvuran hastalarda palyatif bakım ihtiyacının incelenmesi
Examination of palliative care needs in patients applying to emergency department
  1. Tez No: 653277
  2. Yazar: RIDVAN ALGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Palyatif bakım,“yaşamı sınırlayan hastalığı”olan bireylerin ve ailelerinin hayat kalitesini iyileştirmeyi amaçlayan, bütünsel, multidisipliner, fiziksel, ruhsal ve psikososyal bakım olarak tanımlanmaktadır. Yaşlı nüfustaki artış palyatif bakıma duyulan ihtiyacı da artırmıştır. Bu çalışmada acil servise başvuran palyatif bakımdan yarar görebilecek hasta popülasyonunun tespiti ve demografik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, prospektif gözlemsel planlanmış olup, bir üniversite hastanesi acil servisinde 16.09.2020 – 16.11.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Hayatı sınırlayan hastalığı olan 508 hasta çalışmaya dahil edildi. Demografik veriler, başvuru şekli, vital bulgular, komorbid hastalıklar, acil serviste sonlanım kaydedildi. Veriler SPSS 23.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda acil servise tüm başvurular içinde palyatif bakım ihtiyacının prevalansı %3.9 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca başvuru anında hipotansiyon ve takipne, Barthel indeksi ve yaş palyatif bakım ihtiyacı ile ilişkili tespit edildi. Acil servisteki sonlanımları karşılaştırıldığında; palyatif bakım ihtiyacı olan grubun yataklı servise yatış oranı istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek tespit edildi. Sonuç: Acile başvuran tüm hastaların %3.9'unun palyatif bakım ihtiyacı olup, palyatif bakım merkezlerinin sayısının artırılması; hem hastaların etkin sağlık hizmeti almasını hem de acil servis kalabalığının azalmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Palliative care is a multidisciplinare, holistic care that aim to improve the quality of lives individuals with 'life limiting disease' and their family and it is defined as physical, mental and psychosocial care. The increase of elderly population has also increase the need for palliative care. In this study, we aimed to determinated the population of the patients who need palliative care and their demographycal status. Methods: This study has been planned prospectivly, observationally and has been made in a emergency department of the university hospital between 16.09.2020 and 16.11.2020. 508 patients with life limiting disease is included the study. Demographic datas, application forms, vital signs, comorbit diseases and emergency department outcomes of the patients was recorded. The data were analized by SPSS 23.0 program. Results: In our study, palliative care prevalance of need is calculated as 4,2% among all admissions to the emergency department. Also tachypnea, hypotension, age and Bartel index at the application time found assosiated to need of palliative care. At the compare of the rate of outcomes in emergency department, palliative care group was found statistically significant was detected high at hospitalization. Conclusions: 3.9% of applications of emergency departmentneed palliative care. Increasing the palliative care units can effect to provide better the care of patients get and decrease the crowd in emergency departments.