Kalıtsal trombofili durumları ile COVİD-19 arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between heredited thrombofilia conditions and COVID-19
- Tez No: 956388
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ SEZGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Tromboz gelişimi multifaktöriyeldir. Çok sayıda edinsel ve kalıtsal faktörün değişik mekanizmalarla tromboz oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. COVİD-19 enfeksiyonu ortaya çıkmasından sonra dünyada hızla yayılmıştır. Virüs kısa süreli bir enkübasyon döneminden sonra nadiren asemptomatik çoğu zaman semptomatik bir seyir izlemektedir. Hastalığın patogenezinde enflamatuvar sitokinlerin aşırı salınımı rol oynamaktadır. Genel olarak sitokinlerin enflamatuar etkileri sonucu vasküler endotelyal hücreleri aktive olur ve protrombotik özelliklere sahip hasarlanmış bir endotel ortaya çıkar. Hasarlanmış endotel konak savunma sistemlerinin aktivasyonu ve takip eden süreçte tromboenflamasyon olarak adlandırılan koagülasyon ve trombin üretiminin aktivasyonuyla sonuçlanır. SARS-CoV-2 hastalarında yüksek interlökin 6 seviyeleri, artmış CRP ve eritrosit sedimantasyon hızı ve yüksek fibrinojen önemli inflamasyon varlığını göstermektedir. COVİD-19 enfeksiyonu vücutta tromboenflamasyon sürecine neden olmaktadır. Çalışmamızda kalıtsal trombofili durumları (FII (Protrombin) G20210A varyantı, FV Leiden G1691A varyantı, MTHFR C677T polimorfizmi, MTHFR A1298C polimorfizmi, PAI-1 polimorfizmi ve FXIII V34L varyantı) ile COVİD-19 arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak amaçladık. Retrospektif kesitsel çalışmadır. Örneklem büyüklüğü 288 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya 303 hasta dahil edilmiştir. Veriler SPSS version 25.0 paket programı kullanılarak incelendi. Kategorik veriler sayı (yüzde), numerik veriler ise ortalama ± standart sapma ile belirtildi. Demografik verilerin analizinde frekans testleri kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uyup uymadığı skewness ve kurtosis testleri ile analiz edildi. Verilerin karşılaştırılmasında kategorik değişkenler Ki-kare ve Fisher Extract testi, numerik değişkenler İndependent sample-T testiyle analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The development of thrombosis is multifactorial. It is known that numerous acquired and hereditary factors contribute to the formation of thrombosis through various mechanisms. Following the emergence of COVID-19 infection, it rapidly spread across the world. After a short incubation period, the virus typically presents with symptoms, although it may occasionally follow an asymptomatic course. In the pathogenesis of the disease, the excessive release of inflammatory cytokines plays a significant role. As a result of the inflammatory effects of these cytokines, vascular endothelial cells become activated, leading to a damaged endothelium with prothrombotic properties. The damaged endothelium results in the activation of host defense systems and subsequently triggers the activation of coagulation and thrombin production, a process known as thromboinflammation. In patients with SARS-CoV-2, elevated IL-6 levels, increased C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, and high fibrinogen levels indicate significant inflammation. COVID-19 infection induces a thromboinflammatory process in the body. In our study, we aimed to investigate whether there is a relationship between hereditary thrombophilia conditions (including the FII (Prothrombin) G20210A variant, FV Leiden G1691A variant, MTHFR C677T polymorphism, MTHFR A1298C polymorphism, PAI-1 polymorphism, and FXIII V34L variant) and COVID-19. This is a retrospective cross-sectional study. The sample size was calculated to be 288, and 303 patients were included in the study. Data were analyzed using the SPSS version 25.0 software package. Categorical variables were expressed as numbers (percentages), and numerical variables were presented as mean ± standard deviation. Frequency tests were used to analyze demographic data. The normality of the data distribution was assessed using skewness and kurtosis tests. For data comparison, categorical variables were analyzed using the Chi-square and Fisher's Exact tests, while numerical variables were analyzed using the Independent Samples T-test. A p-value of