Karma yem -üretiminde işletme giderlerinin oransal dağılımı
The Proportinal distribution of operation costs in rich mixtured animal feed production
  1. Tez No: 65334
  2. Yazar: GÜRKAN ALP KAĞAN GÜRDİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILMAZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
xn öz Bu araştırmada, yan ve tam otomatik olarak çalışan iki ayrı yem fabrikasında büyükbaş süt ve besi yemi üretiminde oluşan işletme giderlerinin oransal dağılımları belirlenmiştir. Yan otomatik yem fabrikasında süt yemi üretimi için toplam işletme giderlerinin % 98,40'ını hammadde, % 1,10'unu işçilik ve % 0,50'sini elektrik enerjisi giderlerinin oluşturduğu belirlenmiştir. Besi yemi üretiminde ise, toplam işletme giderlerinin % 98,49'unu hammadde, % 1,03'ünü işçilik ve % 0,48'in elektrik enerjisi giderleri oluşturmaktadır. Tam otomatik yem fabrikasında 1 t süt yemi üretimi için hammadde giderinin (174,30 $/t) yarı otomatik yem fabrikasına (178,83 $/t) göre % 2,5 oranında daha az olduğu saptanmıştır. Süt yemi üretiminde tam otomatik yem fabrikasında, yan otomatik yem fabrikasına göre işçilik giderlerinin % 29,5 ve elektrik enerjisi giderlerinin de % 38,8 oranında daha az olduğu saptanmıştır. Tam otomatik yem fabrikasında 1 t besi yemi üretimi için hammadde giderinin (171,70 $/t), yan otomatik yem fabrikasında besi yemi üretimi için kullanılan hammadde giderine (182,23 $/t) göre % 5,7 oranında daha az olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde, tam otomatik yem fabrikasında besi yemi üretimi için yan otomatik yem fabrikasına göre işçilik giderlerinin % 32,6 ve elektrik enerjisi giderlerinin de % 40,4 oranında daha az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
xra ABSTRACT In this research, the proportional distribution of operation costs in milk and meat cattle feed production were determined in a half-automatic and a full-automatic feed plant. In half-automatic feed plant it's found that 98,40 % of the whole operation costs was raw material cost, 1,10 % was labour cost and 0,50 % was electricity consumption cost in milk cattle feed production. These values were found as 98,49 %, 1,03 % and 0,48 %, respectively in meat cattle feed production. The raw material cost per ton of milk cattle feed in full-automatic feed plant (174,30 $/t) was found 2,5 % cheaper than the raw material cost of milk cattle feed in half-automatic feed plant (178,83 $/t). Also, the labour costs of full-automatic feed plant in milk cattle feed production was 29,5 % and electricity consumption cost was 38,8 % cheaper than the ones in half-automatic feed plant. The raw material cost of meat cattle feed in full-automatic feed plant (171,70 $/t) was found 5,7 % cheaper than the raw material cost of meat cattle feed in half- automatic feed plant (182,23 $/t). Furthermore, labour cost in full-automatic feed plant was 32,6 % and electricity consumption cost was 40,4 % cheaper than the ones in half- automatic feed plant in meat cattle feed production.