Okul yöneticilerinin öğretim liderliği rolleri ile öğretmenlerin işe angaje olması arasındaki ilişki (Mersin ili örneği)
School administrators relationship between instruction leader roles with teachers' work angagement:(As a sample of Mersi̇n city)
- Tez No: 653357
- Danışmanlar: DOÇ. İZZET DÖŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zirve Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul yöneticilerinin öğretim liderliği rolleri ile öğretmenlerin işe angaje olması arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada korelasyonel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin ilinin Yenişehir ilçesindeki okullarda görev yapan idareci ve öğretmenlerin tümüdür. Örneklemi ise bu okullarda görev yapan toplam 363 öğretmen ve idareci oluşturmaktadır. Araştırmada küme örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada öğretim liderliği rolleri ölçeği ile işe angaje olma ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizin de frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmış, cinsiyet, eğitim durumu, kurumdaki pozisyonu ve toplam hizmet süresi değişkenlerinde katılımcıların görüşlerinin ortalamalarına, standart sapmalarına ve gruplar arasındaki ilişkisel durumuna bakılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizleri bilgisayar programında yapılmıştır. Çalışmada yer alan sürekli değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, kategorik değişkenler frekans ve yüzde ile gösterilmiştir. Sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu kolmogorov smirnov testi ile incelenmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiğinden analizlerde parametrik testler uygulanmıştır. Verilerin analizinde iki alt örneklem sahip gruplarda t-testi, ikiden fazla alt örnekleme sahip gruplarda ise anova testi yapılmıştır. Anova testinde anlamlı çıkan durumlarda ise scheffe testi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda; işe angaje olma ölçek boyutlarına ilişkin verilere bakıldığındaölçeğin işe devam alt boyutunda cinsiyet değişkenine göre, bayanlar ile erkekler arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. Toplam süre değişkenine göre; öğretim liderliği rolleri ölçeğinin alt boyutlarından öğretim süreci ve öğrencilerin değerlendirilmesi ile öğretmenlerinin desteklenmesi ve geliştirilmesinde anlamlı farklılıklar görülmüştür. İşe angaje olma ölçeğinin işe devam boyutunda 1-5 yıl ile 11-15 yıl arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır.1-5 yıl arasında çalışanlar 11-15 yıl arasında çalışanlardan daha yüksek bir katılım göstermiştir. İşe angaje olma ölçeğinin işe devam boyutunda 6-10 yıl ile 11-15 ve 16-20 yıl arasında anlamlı bir farklılık görülmüştür. 6-10 yıl arasında çalışanların 11-15 yıl ve 16-20 yıl arasında çalışanlardan daha yüksek bir katılım göstermiştir. Bu bağlamda, 6-10 yıl arasında çalışanların 11-15 yıl ile 16-20 yıl arasında çalışanlara nazaran işlerine devam etme konusunda daha iyimser oldukları, işlerini yaparken daha mutlu oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Bu araştırmada değişkenler arasındaki korelasyon değeri anlamlı çıkmıştır. Angaje olma ve liderlik arasında pozitif doğrusal düşük düzeyde bir ilişki ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda eğitim durumuna göre işe angaje olma ölçeğinin işe bakış alt boyutunda önlisans mezunlarının lisans mezunlarına nazaran daha olumlu düşündükleri sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumda lisans mezunlarına hizmet içi eğitimle işe angaje olma ve motivasyon konulu seminerler verilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine school administrators relationship between ınstruction leader roles with teachers' work engagement. Correlational research methods have been used. The universe of study is formed whole administrators and teachers from Yenişehir, Mersin and the sample of study is formed by 363 teachers and administrators. At research cluster sample method has been used. At this research, ınstruction leader roles scale and work engagement scale have been applied. In the statistical analysis of data, acquired from the survey, frequency and percentage calculations have been done. Considering the variances such as gender, educational status, position at society, duration and total service the participants' average views and standart deviation and their relations between groups are taken in to account. In that relations, the varieties which have two groups have been applied t-test, as for the varieties which have more than two groups have been applied one- sided variational analysis (Anova) and Sheffe Test those statistic processes have been analyzed by taking into account of factors and total substance aspects. At the result of the research, work engagement scale at going on to work dimention has been showed meaningful differences according to gender between men and women. Instruction leader roles scale has been showed meaningful differences according to duration and total servise at education process and evaluating students, supporting and improving ınstructors dimension. At work engagement scale keeping on work dimention has been seen meaningful differences between 1-5 years and 11-15 years. 1-5 years workers have been showed more participation than 11-15 yeras workers. At work engagement scale going on work dimention has been seen meaningful differences between 6-10 years with 11-15 years and 16-20 years. Between 6-10 years workers have been showed more participation than 11-15 years and 16-20 years. In this context, 6-10 years workers are more tolerant about continue to work and we can come to conclusion that they are more happy while doing their profession. In this research, correlation value has been found meaningful. The reletionship has been come out at positive linear low level between work engageent and leadership. At the end of research when we investigate education statue we have been come out that pre-licence graduations think more positive comparing with licence graduations at looking work dimention at work engagement survey. At this context, it could have given seminars to licence graduations about looking at work and motivation on the job training activities.