Karaciğer nakli hastalarında progresif gevşeme egzersizlerinin yaşam bulguları ve yorgunluk üzerine etkisi
The effects of progressive relaxation exercises on the vital signs and fatigue in patients with liver transplant
  1. Tez No: 653366
  2. Yazar: SEMA KÖMÜRKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZELİHA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Karaciğer Nakli Hastalarında Progresif Gevşeme Egzersizlerinin Yaşam Bulguları ve Yorgunluk Üzerine Etkisi Amaç: Bu araştırma, karaciğer nakli hastalarında progresif gevşeme egzersizlerinin yaşam bulguları ve yorgunluk düzeyi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test/son test randomize kontrollü deneme modeli olarak yapıldı. Araştırmaya Mart 2020- Ekim 2020 tarihleri arasında bir üniversite hastanesinin karaciğer nakil servislerinde yatan ve karaciğer nakli olan (deney grubu=45, kontrol grubu=45) 90 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özelliklerini kaydetmek için Hasta Tanıtım Formu, yaşam bulgularına ait özellikleri kaydetmek için Yaşam Bulguları İzlem Formu ve yorgunluk düzeylerini belirlemek için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği kullanıldı. Deney grubundaki hastalara, telefonlarına gönderilen ses kayıtları ile dört hafta boyunca düzenli olarak her gün 25-30 dakika progresif gevşeme egzersizleri uygulatıldı. Deney grubundaki hastaların progresif gevşeme egzersizleri öncesi yaşam bulguları ve yorgunluk şiddeti düzeyleri belirlendi. Progresif gevşeme egzersizlerinden hemen sonra ve ikinci haftanın sonunda yaşam bulguları izlendi. Dördüncü haftanın sonunda ise yaşam bulguları ve yorgunluk şiddeti düzeyleri ölçüldü. Kontrol grubundaki hastaların ölçümleri deney grubuyla eş zamanlı olacak şekilde ölçüldü. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare, Mann-Withney U, Friedman ve Wilcoxon işaretli sıralar testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The Effects of Progressive Relaxation Exercises on the Vital Signs and Fatigue in Patients with Liver Transplant Aim: This research was carried out the effect of progressive relaxation exercises to patients with liver transplantation on the vital signs and fatigue levels. Material and Methods: The research was conducted as a pre-test/post test randomized controlled trial model. 90 patients who had undergone liver transplantation (experimental group = 45, control group = 45) hospitalized in the liver transplant wards of a university hospital between March 2020 and October 2020 were included in the study. The Patient Information Form was used to record the demographic characteristics of the patients, the Vital Signs Inspection Form to record the characteristics of the vital signs and the Fatigue Severity Scale to determine the fatigue levels. Patients in the experimental group were given 25-30 minutes of progressive relaxation exercises regularly every day for four weeks with voice recordings sent to their phones. The vital signs and levels of fatigue severity of the patients in the experimental group were determined before the progressive relaxation exercises. Vital signs were observed immediately after progressive relaxation exercises and at the end of the second week. At the end of the fourth week, vital signs and levels of fatigue severity were measured. No intervention was applied to the patients in the control group, and vital signs and levels of fatigue severity were measured simultaneously with the experimental group. In evaluating the data; descriptive statistics, X-Square, Mann-Whitney U, Friedman and Wilcoxon signed rank tests were used.