Tubo-ovaryan apse tedavisinde cerrahi tedavi ve drenaj tedavisinin kısa ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of short and long-term outcomes of surgical treatment and drainage treatment in tubo-ovarian abscesses
- Tez No: 653387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA BAHAR GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çalışmamızda amaç tubo-ovaryan apse tanılı hastalarda etkilenmiş organların cerrahi rezeksiyonu ile drenaj tedavisinin, kısa ve uzun dönem sonuçlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya Ocak 2006 ile Ocak 2020 tarihleri arasında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde tedavi gören hastalardan 18 yaş üzeri, tubo-ovaryan apse nedeniyle cerrahi veya drenaj yöntemleri ile tedavi edilmiş ve elektronik hasta takip sistemindeki bilgileri eksiksiz olan olgular çalışmanın retrospektif ilk fazına dahil edildi. Tedavi sonrası hastanede yatış süresi, tedavinin komplikasyonları incelendi. Bu hastalardan, telefon ile ulaşılıp çalışmaya katılmayı kabul eden, sözlü onamı alınan ve anket sorularını eksiksiz cevaplayanlar, çalışmanın prospektif ikinci fazına dahil edildi. Anket soruları ile kronik pelvik ağrı, dismenore, disparoni, rekürrens oranları, gebelik oranları ve sonuçları ile ilgili veriler toplandı. Drenaj ve cerrahi rezeksiyon gruplarında tüm veriler karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to compare the short and long-term outcomes of surgical resection of the affected organs and drainage treatment in patients with tubo- ovarian abscess. Materials and methods: The patients older than 18 years of age, who were hospitalized and operated or treated with drainage methods for tubo-ovarian abscess in Izmir Katip Çelebi University Atatrk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between January 2006 and January 2020, and whose information on the electronic patient system were complete, included in the retrospective first phase of the study. Length of postoperative hospitalization and complications of treatment were analyzed. Among these patients, those who were contacted by phone, gave informed consent to participate in the study and answered the survey questions completely, were included in the second phase of the study. Data on chronic pelvic pain, dysmenorrhea, dyspareunia, recurrence rates, pregnancy rates and outcomes were collected with survey questions. All data were compared in the drainage and surgical resection groups.