Kıbrıs Cumhuriyeti'nin çözülüşü (1963-1967)
The breaking up of the Cyprus Republic (1963-1967)
- Tez No: 653395
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA DAĞLAR MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumların ve onları yöneten liderlerin, akılcılık temelinde toplumsal refahı hedeflemek yerine, aşırı milliyetçiliğin ve ütopik ideallerin peşine düştüklerinde, ne tür olumsuz sonuçlarla karşılaşabileceklerine dikkat çekmektir. Bunun en güzel örneklerinden birisi olan ve 1960'da neredeyse tüm dünyanın ve uluslararası sistemin mutabakatı ile kurulan bağımsız Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, kendi çoğunluk gücü olan Rum toplumu ve onun liderliği tarafından niçin istenmediğini ve içselleştirilmediğini ve bu devletin niçin yaşatılmak yerine kendi kurucu dinamikleri tarafından yok edilmeye çalışıldığını anlamaya çalışmaktır. Sorunu doğru bir şekilde algılayabilmek ve analiz edebilmek için, önce olayların tarihsel gelişimine kronolojik olarak yer verilmiş, sonra süreç sebep sonuç ilişkileri ile analiz edilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic research has been carried out in order to bring out the truth that the nations and those who have recently been governing them could obligated to endeavor to come through some particular adverse effects and devastating consequences on the nations, unless either the nations or their political leaders do not opt for going after to put into practise some sort of national utopias which is not only always arise from historical backround but also definately based on ultranationalism. Despite of the fact that given countenance by the goverments on purpose of distracting their nation's attention on the recent internal matters such as economic issues without being taking up with real internal matters. The most effective way to corroborate this fact is striving to find out justifications regarding the Independent Cyprus Republic that founded thanks to the global acceptance and encouraged by the Global political system, has never been embraced as the national state belongs to the Greeks from Cyprus and has done the best to abrogate it maintaining it's existance instead, by the Greeks from Cyprus and the Greek Government of the Cyprus. In the first instance it has been dwelled on the each of the incidents had taken place within the process in chronological order so as to comprehend the issue adequately and then the whole process concerning to the matter has been analysed in every aspect.