Platelet-rich plasma uygulanan diz osteoartritli hastalarda egzersizin etkinliği
The effectiveness of exercise in patients with knee osteoarthritis treated with platelet-rich plasma
  1. Tez No: 653399
  2. Yazar: ÖDÜL ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLBER KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Diz Osteoartriti (OA), yaşlı insanlarda en sık görülen osteoartrit çeşididir. Bu çalışmanın amacı diz OA'lı kişilerde Platelet-Rich Plasma (PRP) tedavisinden sonra uygulanan egzersiz tedavisinin etkinliğini araştırmaktır. Bu nedenle Kellgren-Lawrence radyolojik değerlendirmesine göre evre 2 ve üstü olan, 45-75 yaş arası (60,63 ±3,15) 36 (25 kadın, 11 erkek) olgu randomize bir şekilde çalışma grubu (PRP+ Egzersiz) ve kontrol grubu (PRP) olarak 2 gruba ayrıldı. 1. gruba PRP uygulaması sonrası 4 hafta boyunca haftada 5 gün egzersiz programı uygulanırken 2. gruba PRP sonrası herhangi bir tedavi uygulanmadı. Olguların tedavi öncesi ve sonrası ağrı şiddeti Visüel Analog Skalası (VAS) ile, kas kuvveti el dinamometresi ile, yaşam kalitesi SF-12 ile, fonksiyonel durum WOMAC skalası ile değerlendirildi. Değerlendirmeler PRP uygulamasından 2 gün sonra ve 4 hafta sonra yapıldı. Grup içi karşılaştırmaya bakıldığında her iki grupta da ağrı, kas kuvveti, yaşam kalitesi, fonksiyonel durum skorlarındaki iyileşme anlamlı bulunurken ( Egz grubu; VAS-ist. p=0,001, VAS-akt. p=0.001, Quadriceps kas kuvveti p=0,000, Hamstring kas kuvveti p=0,000, SF-12 fiziksel p=0,001, SF-12 mental p=0,001, WOMAC ağrı p=0,001 WOMAC sertlik p=0,001, WOMAC fonksiyon p=0,001, WOMAC total p=0,001, PRP grubu; VAS-ist. p=0,001, VAS-akt. p=0,001, Quadriceps kas kuvveti p=0,000, Hamstring kas kuvveti p=0,002, SF-12 fiziksel p=0,001, SF-12 mental p=0,014, WOMAC ağrı p=0,001, WOMAC sertlik p=0,001, WOMAC fonksiyon P=0,001, WOMAC total p=0,001 ), gruplar arası karşılaştırmada ise çalışma grubu WOMAC skalası dışındaki bütün parametrelerde elde edilen skorlarda istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (VAS-ist p=0,000, VAS-akt. p=0,000, Quadriceps kas kuvveti p=0,000, Hamstring kas kuvveti p=0,000, SF-12 fiziksel p=0,000, SF-12 mental p=0,005, WOMAC ağrı p=0,954, WOMAC sertlik p=0,201, WOMAC fonksiyon p=0,630, WOMAC total p=0,723). Elde edilen veriler doğrultusunda diz OA'da PRP sonrası uygulanan egzersiz tedavisinin kısa dönemde tek başına uygulanan PRP tedavisinden daha etkin olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Knee Osteoarthritis (OA) is the most common type of osteosrthritis in older people. The aim of this study is to investigate the effectiveness of exercise therapy applied from Platelet-Rich Plasma (PRP) therapy in people with knee OA. For this reason, according to Kellgren-Lawrence radiological assessment 2 and above, 36 (25 females, 11 males) aged 45-75 ((60,63 ±3,15), randomly in the study group (PRP+Exercise) and control group (PRP) divided into 2 groups. While an exercise program was applied 5 days a week for 4 weeks after PRP application in the first group, no treatment was applied after PRP to the second group. Pain severity before and after the cases were evaluated with the Visual Analog Scale (VAS), muscle strength with hand-held dynamometer, quality of life with SF-12, and functional status with WOMAC scale. Considering the comparison within the group, the improvement in pain, muscle strength, quality of life, and functional scores was found to be significant in both groups (exercise group; VAS-rest. p=0,001, VAS-act. p=0.001, Quadriceps muscle strength p=0,000, Hamstring muscle strength p=0,000, SF-12 physical p=0,001, SF-12 mental p=0,001, WOMAC pain p=0,001 WOMAC stifness p=0,001, WOMAC function p=0,001, WOMAC total p=0,001, PRP group; VAS-rest. p=0,001, VAS-act. p=0,001, Quadriceps muscle strength p=0,000, Hamstring muscle strength p=0,002, SF-12 physical p=0,001, SF-12 mental p=0,014, WOMAC pain p=0,001, WOMAC stifness p=0,001, WOMAC function P=0,001, WOMAC total p=0,001 ), while in comparison between groups, a statistically significant difference was found in the scores obtained in all parameters except the WOMAC scale of study group (VAS-rest p=0,000, VAS-act. p=0,000, Quadriceps muscle strength p=0,000, Hamstring muscle strength p=0,000, SF-12 physical p=0,000, SF-12 mental p=0,005, WOMAC pain p=0,954, WOMAC stifness p=0,201, WOMAC function p=0,630, WOMAC total p=0,723). In line with the data obtained, exercise therapy applied after PRP in knee OA was shown to be more effective than PRP treatment alone.