Türkçe eğitiminde değerler eğitimi üzerine yapılmış akademik çalışmaların değerlendirilmesi
Evalution of academic studies made on values education in the field of Turkish education
  1. Tez No: 653401
  2. Yazar: SAVAŞ AKMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ŞEMS TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Son yıllarda değerler eğitimi ile ilgili akademik çalışmalar giderek yoğunlaşmaktadır. Türkçe Eğitimi bölümlerinde de bu konuda yapılan çalışmalarda artış olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle bu araştırmada Türkçe eğitimi alanında değerler eğitimi ile ilgili yapılan çalışmaları bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmanın amacı çerçevesinde bugüne kadar Türkçe eğitimi alanında yapılmış değerler eğitimi konulu Ulusal Tez Merkezi'nde erişime açık 137 tez kodlanarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Değerlendirmeye alınan bu tezler araştırmanın temel problemi ve alt problemleri çerçevesinde; yayımlandığı yıl, danışmanı, konusu, veri toplama araçları, araştırma yöntemleri, lisansüstü düzeyleri, ulaşılan benzer sonuçlar gibi farklı değişkenler yönüyle sınıflandırılmıştır. Tezlerden elde edilen veriler frekans ve yüzde kullanılarak görselleştirilmiştir. Çalışmada bilimsel araştırmalarda bir doküman tarama yöntemi olan meta-analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Türkçe eğitimi alanında değerler eğitimi konusunda en çok yüksek lisans düzeyinde çalışmanın yapıldığı, danışman unvanlarına bakıldığında ise en fazla profesör unvanının olduğu görülmüştür. İnönü Üniversitesi'nin Türkçe eğitiminde değerler eğitimi üzerine en fazla çalışma yapılan üniversite olduğu görülmekle birlikte Atatürk Üniversitesi'nin de bu alanda doktora çalışmalarında önde olduğu görülmüştür. Çalışmaların iç yapı analizleri sonucunda; çalışmaların %22,06 sının değerler eğitimi ile birlikte başka konuları da işlediği, bir yazarın birden fazla eserini inceleyen çalışmaların yoğun olduğu, araştırmalarda incelenen yazarlardan 16 tanesinin birden fazla araştırmacı tarafından konu edinildiği, en fazla Türkçe ders kitaplarının incelendiği, araştırma yöntemlerinden en çok nitel araştırmanın, veri toplama araçlarından ise doküman incelemesinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca ders kitaplarının ve 100 temel eserin değerler eğitimi yönünden yetersiz olduğu, araştırmalarda ele alınan eserlerde en çok sevgi değerine yer verildiği, değerlerin aktarımında çocuk dergilerinde sezdirme yerine öğüt veren yaklaşım benimsendiği sonuçlarına da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Academic studies on values education have been recently increasing. It is observed that Turkish Language Education departments have also a growing tendency of working on this subject. Therefore, the aim of this research is to evaluate the studies on values education in the field of Turkish Language Education from a holistic perspective. In accordance with this aim, 137 accessible theses in the National Thesis Center were transferred to computer environment. Within the scope of the main problem and the sub-problems of the research, these theses were classified in terms of different variables such as years of publication, supervisors, subjects, data collection tools, research methods, graduate levels and having similar results. The data obtained from the theses were visualized using frequency and percentage. In this study, meta-analysis method, which is a document scanning method in scientific researches, was used. The study revealed that most of the studies on values education in the field of Turkish Language Education were conducted at master's level while the title of advisors were mostly professor. Inonu University has maximum number of studies on values education in the field of Turkish Language Education. On the other hand, Ataturk University is ahead of doctorate studies in this field. Internal structure analysis of the studies showed that 22.06% of the studies included other subjects as well as the values education, the studies examining more than one work of an author were common and 16 of the authors examined in this research were also studied by more than one researcher before. Moreover, internal structure analysis revealed that while Turkish course textbooks were examined most, the qualitative research was the mostly used research method and the document analysis was the mostly used data collection tool. Furthermore, it was obtained that the textbooks and 100 Fundamental Books specified by Ministry of National Education were inadequate in terms of values education, studies focused on love more than other values and children's magazines preferred giving advice rather than adumbration in the transfer of values.