Sansürleme altında Kullback-Leibler uyuşmazlığına dayalı uyum iyiliği testleri
Goodness of fit tests based on Kullback-Leibler divergence under censoring
- Tez No: 653446
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KINACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bilinen bir teorik dağılım ile örnek değer içeren dağılım arasındaki uyumun ölçülmesi uyum iyiliği testi olarak adlandırılır. Bu tez çalışmasında, sansürlü ve tam örneklem durumunda Kullback-Leibler uyuşmazlığına dayalı çeşitli sürekli dağılım aileleri için uyum iyiliği testleri en iyi ve en kötü bant genişliği baz alınarak kritik değerler ve güçler elde edilmiştir. İlk bölümde, Uyum iyiliği testleri tanımlanmış ve Kullback-Leibler uyuşmazlığı, ayırma problemi hakıında literatür taraması verilmiştir. İkinci bölümde, tezde kullanılan temel kavramlar açıklanmıştır. Üçüncü bölümde bazı dağılımlar ile ilgili olarak tam ve sansürlü örneklem durumunda Kullback-Leibler uyuşmazlığına dayalı uyum iyiliği testleri yapılmıştır. Bu bölümlerde ele alınan dağılımlar farklı parametre durumları için genişletilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde elde edilen sonuçlara ilişkin genel yorumlar yapılarak, tez için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Measuring the fit between a known theoretical distribution and the distribution containing sample value is called the goodness of fit test. In this thesis study, the critical values and powers were obtained based on the best and worst bandwidth tests for various continuous distribution families based on Kullback-Leibler divergence in censored and complete sample situations. In the first part, the goodness of fit tests are defined and a literature review is given about Kullback-Leibler divergence and discriminant problem. In the second chapter, the basic concepts used in the thesis are explained. In the third part, goodness of fit tests based on Kullback-Leibler divergence were conducted for some distributions in case of complete and censored samples. The distributions discussed in these sections are expanded for different parameter cases. In the fourth chapter, general comments about the results obtained in the third chapter are made and suggestions for the thesis are presented.