Silostazol etken maddesinin anjiogenik etkilerinin araştırılması
Experimental research of the angiogenic effects of cilostazol
  1. Tez No: 653447
  2. Yazar: GÖKHAN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEHAN SAVAŞ ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Tıbbi Biyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Periferik arteriyel hastalık, genellikle etyolojisinde ateroskleroz olan, sıklıkla alt ekstremite arteriyel dolaşım bozukluğunu tanımlayan ve tedavi maliyetleri açısından pahalı bir hastalıktır. PAH tedavisinde yaygın olarak kullanılan silostazol, fosfodiesteraz III enzimini inhibe eden bir kinolon türevidir. Fosfodiesteraz III enzim inhibisyonu ile cAMP'ın yıkılması azalır ve bunun sonucunda trombosit agregasyonu azalır ve vasküler dilatasyon meydana gelir. Anjiogenez olarak bilinen, kan damarı gelişimi, organ gelişimi ve tamirinin temelini oluşturur. Yapılan literatür taramasında silostazolün anjiogenik etkilerini araştıran çok az sayıda çalışmaya rastlandı. Bu çalışmanın amacı, in vivo model olan civciv koryoallantoik membran (CAM) üzerinde silostazolün anjiogenik etkilerini araştırmaktır. 38 adet Atak-S cinsi döllenmiş yumurtanın CAM'ına inkübasyonun 5.gününde, sırasıyla 31.25 μg, 62.5 μg, 125 μg, 250 μg, 500 μg dozlarında silostazol uygulandı. Uygulamadan 24 saat sonra anjiogenik etkiler ve 48 saat sonra ise antianjiogenik etkiler mikroskop altında değerlendirildi.Anjiogenik etki saptanmazken antianjiogenik etkiler saptandı ve skor verildi.Sonuçlar kontrol grubundaki sonuçlar ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Bu bulgular ile dozdan bağımsız değerlendirildiğinde silostazolün kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede antianjiogenik etkiye yol açtığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Peripheral arterial disease (PAD), is an expensive disease for treatment costs and often defines the lower extremity arterial circulatory disorders which is usually in the etiology of atherosclerosis. Cilostazol which is widely used in PAD, is a quinolone derivative that inhibits the phosphodiesterase III enzyme. Cilostazol, reduces the destruction of cAMP by the inhibition of type III phosphodiesterase and as a result, platelet aggregation decreases and vascular dilatation occurs. The development of blood vessels, known as angiogenesis, is the basis of organ development and repair. We have found that there were few studies examining the angiogenic effects of cilostazol in the literature study. The aim of this study was to research the angiogenic effects of cilostazol on the in vivo model of chick chorioallantoic membrane (CAM). Cilostazol administered at the doses of 31.25 μg, 62.5 μg, 125 μg, 250 μg, 500 μg to Atak-S type 38 fertilized egg CAM at 5th day of incubation. After 24 hours of application angiogenic effects and after 48 hours of application antiangiogenic effects were assessed under a microscope. While there was no angiogenic effect, antiangiogenic effects were detected and scored. Results compared statistically with the control group results. When these findings evaluated dose independent, cilostazol was found to lead to statistically significant antiangiogenic effect by control group.