N, N-dimetilaminoalkil prolin amid grubu içeren kaliks[4]aren türevlerinin sentezi ve canlı hücrede sitotoksik etkilerinin belirlenmesi
Synthesis of N, N-dimethylaminoalkyl proline amide derivative of calix[4]arenes and their effects on the proliferation of human cervical cancer cell line
  1. Tez No: 653475
  2. Yazar: AYŞE DAMLA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Fenol ve formaldehitin uygun koşullarda etkileştirilmesi ile sentezlenen kaliks[n]arenler halkalı yapıdadır ve kolaylıkla hem fenolik-O konumundan hem de fenolik birimlerin p-konumundan sınırsız olarak fonksiyonlandırılabilir. Bu nedenle kaliks[n]arenler oldukça çok sayıda araştırmaya konu olmaktadır. Kaliksarenler halkalı bir sepet yapısında olmalarından dolayı iyon ve moleküllerin taşınmasında oldukça sık kullanılmaktadırlar. Bu tez çalışmasında kaliks[4]aren ile L-prolin, hem fenolik birimlerin p-konumundan hem de fenolik-O üzerinden fonksiyonlandırıldıktan sonra N,N-dimetilaminoetilamin ile etkileştirildi. Sentezlenen bileşikler spektroskopik teknikler (FTIR, H-NMR, gibi) kullanılarak karakterize edildi. Bunlara ilaveten bu yeni kaliks[4]aren türevleri insan kolon kanser hücre (DLD-1) hattı üzerinde sitotoksik özellikleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Calix[n]arenes synthesized by the interaction of phenol and formaldehyde under suitable conditions are in a cyclic structure and can be easily functionalized from both the phenolic-O position and the p-position of the phenolic units. For this reason, calix[n]arenes are the subject of quite a number of studies. Calix[4]arenes are frequently used in the transport of ions and molecules, since they have a ringed basket structure. In this thesis, p-tert-butylcalix [4]arene were functionalized with L-proline through both the p-position of the phenolic units and phenolic-O, and then interacted with N, N-dimethylaminoethyl amine. The synthesized compounds were characterized using spectroscopic techniques (FTIR, H-NMR, etc.). In addition, to the cytotoxic properties of the synthesized compounds on human colon cell (DLD-1) line were determined.