Adana kentinde biyotopların haritalanması
Mapping of biotopes in Adana city
- Tez No: 65352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. K. TULUHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada, büyük ölçüde potansiyel tarım topraklan üzerinde gelişen ve yoğun göçler nedeniyle hızlı bir yayılma gösteren Adana kent dokusunu, yaşam ortamları bazında analiz etmek, biyotop çeşitliliğini ve özelliklerini saptamak ve doğallık basamaklarına göre korunması gerekli biyotopları belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma dört aşamada yürütülmüştür. Konuyla ilgili çalışmalar ve kentin mevcut sorunları incelendikten sonra, alan kullanımları belirlenmiştir. Seçilen bir örnek profil üzerinde yapılan alan incelemeleri ile her bir alan kullanım tipini karakterize eden tür gruplan ile biyotop tipleri tanımlanmıştır. Vejetasyon tür bileşimleri bazında doğallık sınıflan ve hemerobi basamakları belirlenen biyotoplar, alan kullanımları baz alınarak tüm kent geneline yaygınlaştırılmıştır. Sonuç aşamasında; korunması ve geliştirilmesi gerekli biyotoplar belirlenerek, kentin gelişimi ve fiziksel yapısı kapsamında sorunlara çözüm olabilecek öneriler getirilmiştir. Bu önerilerin mevcut yapı içinde kentin sahip olduğu potansiyeli koruyarak ve geliştirerek, bir yandan doğal unsurların sürdürülebilirliğini sağlamak diğer yandan ise, kent halkının gereksinimlerini karşılamaya yönelik açık ve yeşil alan potansiyelini yaşatmak açısından etkin olacağı düşünülmektedir. Bu çalışma sonucunda sürdürülebilir kent gelişim politikalarının izlendiği bir dönemde, Avrupa'nın bir parçası olmak isteyen ülkemiz için ekolojik yapıyı baz alan kentsel gelişim kararlarına ışık tutacak bilgiler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed to analyze the urban formation within living living spaces of Adana city that develops on potantial agricultural lands as well as extens its borders rapidly in the course of migration, and to detemine the diversity and characteristics of biotops, and to indicate certain ones which would need protection acording to their diveristy while classifying them. The study has been carried on four stages. After examining related studies and present urban problems of the city, land uses were indicated. According to land studies on the selected exemplifynig profile species groups that characterize each land use pattern and biotope types have been defined. On the base of species composition, indicated biotopes with their naturality classes and hemerobi levels have been overspreaded on the whole urban fringe. On the stage of conclusion by describing biotopes that must be protected and developed, some poposals that would bring some solutions for urban development and physical planning brought in. These proposals thought to be efficient for protecting and developing the potentials within up-date urban whole while sustaining natural elements as well as keeping upen-green space potantials for the demands of urban inhabitants. As a result of this study it is aimed that this research would bring to light some information about urban planning and urban development decisions that based on ecological structure for our cauntry who is willing to be a part of Europe in such period as today in which sustainable urban development policies are followed.