Mide kanserlerinde tümör lokalizasyonunun metastatik lenf nodu dağılımı ve prognoza etkisi
Effect of tumor localization on metastatic lymph node distribution and prognosis in gastric cancer
- Tez No: 752803
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ALİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ. Birincil amacımız, mide kanseri sebebiyle total veya subtotal gastrektomi + lenf nodu diseksiyonu uyguladığımız hastalarda tümör yerleşim yerinin metastatik lenf nodu dağılımı ve prognoz üzerindeki etkilerini incelemektir. İkincil amacımız ise; mide kanserlerinde hastalıksız sağkalım üzerinde etkili bağımsız risk faktörlerini araştırmaktır. YÖNTEM. 1 Ocak 2015 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kliniğimizde mide kanseri nedeniyle total veya subtotal gastrektomi + lenf nodu diseksiyonu uygulanmış hastalar, dahil edilme kriterlerine göre çalışmaya alınarak prospektif veritabanında retrospektif olarak incelendi. Hastaların hastane sistemi üzerinden; ameliyat notları, perioperatif takip bilgileri, laboratuvar bulguları, ameliyat sonrası patoloji inceleme raporları ile beraber ameliyat sonrası 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yıl ve yıllık takiplere çağırılarak elde edilen takip bulguları kayıt altına alındı. Hastalar tümör yerleşim yerine göre proksimal, orta ve distal olmak üzere 3 gruba ayrılarak alt grup analizi yapıldı. Ayrıca tüm hasta grubunda hastalıksız ve genel sağkalıma etki eden faktörler araştırıldı. BULGULAR. Toplam 173 hastadan 49 (%28.3)'u proksimal 61 (%35.3)'i orta 63 (%36.4)'ü distal grubundaydı. Gruplar arasında demografik özellikler, operasyon öncesi laboratuvar değerleri, tümör belirteçleri ve cerrahi sonrası komplikasyonlar açısından anlamlı bir fark yoktu. Lenf nodu istasyonlarına göre yapılan incelemede en çok metastatik lenf nodu S3(ort = 3.4)'de görüldü. Proksimal tümörlerde S1 ve S2'ye orta grupta S7'ye distal grupta ise S6'ya metastazın diğer gruplara göre daha sık olduğu izlendi. Tüm grupta 20.7 aylık ortalama takipte, genel sağkalım süresinin medyanı 16.7 ay, hastalıksız sağkalımın medyan değeri ise 10.4 aydı ve gruplar arasında anlamlı bir fark yoktu. Genel ve hastalıksız sağkalım için gerçekleştirilen tek ve çok değişkenli analizlerde CA19.9 ve CA72.4 yüksekliğinin ve metastatik lenf nodu oranınındaki artışın genel sağkalımı, TNM evresindeki artışın ise hem hastalıksız hem de genel sağkalımı kısalttığı görüldü. SONUÇ. Tümör yeri farketmeksizin en sık metastaz görülen istasyonun S3 olduğunu tespit ettik. Ayrıca proksimal tümörlerin S1 ve S2'ye, distal tümörlerin S6'ya orta grup tümörlerin ise S7'ye diğer gruplara göre daha sık metastaz yaptığını gördük. Tümör yerleşim yerinin genel ve hastalıksız sağkalım üzerinde bir etkisi olmadığını gözlemlesek de bu sonucun daha geniş hasta gruplarında ve daha uzun takip sürelerinde doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. Our primary aim is to analyse the effects of tumor location on metastatic lymph node distribution and prognosis in patients who underwent total or subtotal gastrectomy + lymph node dissection for gastric cancer. Our secondary aim is investigate independent risk factors affecting disease-free survival in gastric cancers. METHODS. Patients who underwent total or subtotal gastrectomy + lymph node dissection due to gastric cancer in our clinic between January 1, 2015 and December 31, 2021 were included in the study according to the inclusion criteria and analyzed retrospectively. Operation notes, perioperative follow-up information, laboratory findings, postoperative pathology examination reports, and follow-up findings were recorded. In postoperative period, all patients were checked 1st month, 3rd month, 6th month, 1st year and annual follow-up datas were recorded. Subgroup analysis was performed by dividing the patients for 3 groups as proximal, middle and distal according to tumor localization. In addition, factors affecting disease-free and overall survival were analysed. RESULTS. Of the 173 patients, 49 (28.3%) were in the proximal group, 61 (35.3%) in the middle, and 63 (36.4%) in the distal group. There was no significant difference between the groups in terms of demographic characteristics, preoperative laboratory values, tumor markers and postoperative complications. Examination performed according to lymph node stations, the most metastatic lymph node was observed in S3 (mean = 3.4). It was observed that metastasis to S1 and S2 in the proximal tumors, to S7 in the middle group, and to S6 in the distal group was more common than the other groups. In all of the patients, the median overall survival was 16.7 months and the median disease-free survival was 10.4 months in a follow-up of 20.7 months, and there was no significant difference between the groups. Univariate and multivariate analyzes performed for overall and disease-free survival, it was observed that the elevation of CA19.9 and CA72.4 and increase of metastatic lymph node ratio shortened the overall survival, while the increase of TNM stage shortened both the disease-free and overall survival. CONCLUSION. Regardless of the tumor location, we observed that the most frequently metastasized station was S3. We also observed that proximal tumors metastasized to S1 and S2, distal tumors to S6, and middle group tumors to S7 more frequently than other groups. Although we observed that tumor location had no effect on overall and disease-free survival, this result needs to be confirmed in larger patient groups and longer follow-up periods.