İmmünglobulin tedavisi alan down sendromlu hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of immunoglobulin replacement treatment in patients with down syndrome
  1. Tez No: 653554
  2. Yazar: NEVİN DİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE ARTAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Down sendromu (DS) en sık görülen, en iyi bilinen, yaşam beklentisi gün geçtikçe artan bir kromozomal hastalıktır. Eşlik eden sık solunum yolu enfeksiyonları ve komorbiditeler, morbidite ve mortaliteyi etkilemektedir. DS olan hastalarda immünglobulin tedavisi ile ilgili bilgiler yetersizdir. Bu çalışma ile DS'lu çocuklarda immünglobulin replasman tedavisi (İgRT)'nin etkisi, tedaviden önceki ve sonraki klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü'nde 2010-2018 yılları arasında takipli olan 76 Down sendromlu hasta çalışmaya alındı. Retrospektif olarak demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), ek hastalıkları, tam kan sayımları, immünglobulin düzeyleri (IgG, IgA, IgM), periferik lenfosit alt grupları (CD3+ , CD4+ , CD8+ T hücre, CD19+ B hücre, CD16-56+ NK hücre), enfeksiyon sıklığı, türleri, hastaneye yatış sıklığı, profilaktik antibiyotik kullanımı ve aşı yanıtları değerlendirildi. Grup 1'in verileri hem Grup 2 ile hem de İgRT öncesi ve sonrasındaki immünolojik parametreler ile karşılaştırıldı. Down sendromlu İgRT alan 28 hasta grup 1 (18 erkek, 17,5±25,5 ay), almayan 48 hasta grup 2 (25 erkek, 67±55,6 ay) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Down syndrome (DS) is the most common, well-known chromosomal disease whose life expectancy increases day by day. Recurrent respiratory tract infections and comorbidities affect morbidity and mortality. Knowledge about immunoglobulin replacement therapy (IgRT) in patients with DS is not enough. The aim of this study was to evaluate the effect of IgRT in children with DS and to determine the clinical and laboratory findings before and after treatment. Seventy-six patients with Down syndrome who were followed by Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Immunology and Allergy between 2010 and 2018 were included in the study. Demographic features (age, gender), comorbidities, complete blood counts, immunoglobulin levels (IgG, IgA, IgM), peripheral lymphocyte subgroups (CD3+ , CD4+ , CD8+ T cell, CD19+ B cell, CD16-56+ NK cell), infection frequency, types, hospitalization frequency, prophylactic antibiotic use and vaccine responses were retrospectively recorded. The data of Group 1 were compared with both Group 2, and the immunological parameters before and after IgRT. Twenty-eight patients with DS were determined as Group 1 (18 male, 17,5±25,5 month), 48 patients with DS selected as Group 2 (25 male, 67±55,6 month).