Adıyaman, Kahramanmaraş illeri ve çevresinde yayılış gösteren örümceklerin sistematiği ve zoocoğrafik dağılışları (Araneae: Zodariidae, Salticidae)
Systematic and zoogeographic distributions of spiders in Adıyaman, Kahramanmaraş and its surrounding (Araneae; Zodariidae, Salticidae)
  1. Tez No: 653562
  2. Yazar: İLHAN COŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmada, Adıyaman ve Kahramanmaraş illeri sınırları içerisinde Zodariidae ve Salticidae familyalarına ait örümcek faunasının belirlenmesi hedeflendi. Çalışma neticesinde Zodariidae familyasından 3 cinse ait 9 tür, Salticidae familyasından 21 cinse ait 39 tür tespit edildi. Araştırma alanında 2018-2020 yılları arasında örümceklerin aktif olduğu dönemler seçilerek 61 lokalitede arazi çalışması yapıldı ve 492 adet örnek toplandı. Yapılan çalışma neticesinde Zodarion cinsine ait 3 yeni tür tanımlanırken, Salticidae familyasından 3 tür Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak belirlendi. Bu türler; Zodarion sp. n. 1, Zodarion sp. n. 2, Zodarion sp. n. 3, Euophrys catherinae Prószyński, 2000, Leptorchestes peresi (Simon, 1868) ve Talavera petrensis (C. L. Koch, 1837)'dir. Çalışma içerisinde yer alan bütün türler detaylı olarak incelendi, betimlendi, taksonomik karakterlerini oluşturan erkek ya da dişi üreme organlarının fotoğrafları verildi, ayrıca ekolojik kayıtlar verildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the spider fauna belonging to the Zodariidae and Salticidae families within the borders of the provinces of Adıyaman and Kahramanmaraş. As a result of the study, 9 species belonging to 3 genera of the Zodariidae family and 39 species belonging to 21 genera of the Salticidae family were determined. In the study area, the periods when the spiders are active between the years of 2018-2020, were chosen and then a field survey was carried out in 61 localities and 492 samples were collected. As a result of the study, 3 new species belonging to the Zodarion genus were identified and 3 species from the Salticidae family were determined as a new record for the spider fauna of Turkey. These species; Zodarion sp. n. 1, Zodarion sp. n. 2, Zodarion sp. n. 3, Euophrys catherinae Prószyński, 2000, Leptorchestes peresi (Simon, 1868) and Talavera petrensis (C. L. Koch, 1837). All the species included in the study were examined and described in detail. The photographs of male or female reproductive organs constituting their taxonomic characters were taken and ecological records were given.