Türkiye'deki sanatçıların lif sanatı alanında malzeme ve kavram odaklı yaratı süreçlerinin incelenmesi
Investigation of material and concepts oriented creation processin the fiber art field of the artists in Turkey
- Tez No: 653614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHSEN GÜNBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İnsanoğlu var olduğundan beri hayatımızda olan lif, ilk başlarda günlük yaşamın içinde hayatı kolaylaştırmak için kullanılsa da zamanla önemli bir sanat malzemesi haline gelmiştir. 1960'lı yıllarda oluşmaya başlayan ve birçok sanat akımının etkisiyle gelişen lif sanatı alanında sanatçılar için klasik tekniklerin yetersiz hale gelmesi, lif sanatı alanında deneysel bir bakış açısıyla yeni malzeme ve tekniklerin kullanım yolunu açmıştır. Diğer bütün sanat dallarında olduğu gibi lif sanatında da“malzeme ve kavram”yaratım sürecini etkileyen iki unsurdur. Bu iki unsurun yaratım süreci içerisindeki etkileşimleri aynı zamanda sanatçısının yöntemini de belirlemektedir. Sanatçı bazen kavrama göre malzeme seçerken bazen de malzeme sanatçıya yol göstermektedir. Konusu“Türkiye'deki Sanatçılarının Lif Sanatında Alanında Malzeme ve Kavram Odaklı Yaratı Süreçlerinin İncelenmesi”olarak belirlenen tez çalışmasının genel amacı; lif sanatında kullanılan malzeme ve kavramların incelenerek Türkiye'deki sanatçılar örneğinde yaratı süreci üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Tez çalışmasında nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada kavramsal çerçeve için konu ile ilgili kitaplar, makaleler, lisansüstü tez çalışmaları, süreli yayınlar, internet kaynakları incelenmiş ve Türkiye'de lif sanatı ile disiplinler arası sanat alanında çalışmalar sunan sanatçılar ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bilgiler ışığında, otoetnografik yaklaşımla öznel yaratım süreci değerlendirilerek lif sanatına yönelik eserler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fiber that has been in our lives since the existence of human beings has been used as an art material in time, although it was used to make life easier in daily life. The inadequate classical techniques for artists in the field of fiber art, which began in the 1960s and developed under the influence of many art movements, paved the way for the use of new materials and techniques with an experimental perspective in the field of fiber art. As in all other branches of art,“material and concept”are two factors that affect the creation process in fiber art. The interactions of these two elements in the creation process also determine the artist's method. Sometimes the artist chooses the material according to the concept and sometimes the material leads the artist. Thread of“Investigation Of Material and Concepts Oriented Creation Process In the Fiber Art Field of The Artists In Turkey”the overall aim of the thesis as specified; examined the material and concepts used is in fiber art is put forth the impact of the creation process in the examples of artists in Turkey. Qualitative research method was used in the thesis study. In the research, related books, articles, postgraduate thesis studies, periodicals, internet resources for the conceptual framework were examined and depth interviews were conducted with artists who offering studies in the field of interdisciplinary and fiber art in Turkey. In the light of the information obtained, the works of fiber art were revealed by evaluating the subjective creation process with an autoethnographic approach.