Hemşirelik öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumları ve etkileyen faktörler
Attitudes of nursing students regarding age discrimination(ageism) and affecting factors
- Tez No: 653646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, hemşirelik öğrencilerinin yaşlı ayrımcılığına ilişkin tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı kesitsel olarak 1 Ocak 2019- 1 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören 1056 öğrenci, çalışmanın örneklemini ise evrenin belli olduğu durumda örneklem hesaplama formülüne göre belirlenen 337 öğrenci oluşturmuştur. Sınıflar içinde öğrencinin örnekleme seçimi basit rastgele örnekleme yöntemi ile yapılmıştır. Araştırma verileri Kişisel Bilgi Formu ve Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği aracılığı ile toplanmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler, Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Araştırmada öğrencilerin Yaşlı Ayrımcılığı Tutum Ölçeği puan ortalamaları 84,59 olarak saptanmıştır. Öğrencilerin yaşlı ayrımcılığına ilişkin olumlu tutuma sahip oldukları sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the attitudes of nursing students towards age discrimination and the affecting factors. The research was carried out as a descriptive cross sectional study between January 1, 2019 and August 1, 2019. The population of the study was 1056 students studying at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Nursing and the sample of the study consisted of 337 students determined according to the sample calculation formula when the population was certain. The sampling selection of the student within the classes was made by simple random sampling method. Research data were collected by means of Personal Information Form and Age Discrimination Attitude Scale. Data were analyzed using descriptive statistics, Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests. In the study, the mean score of the Age Discrimination Attitude Scale of the students was determined as 84.59. It was concluded that the students had a positive attitude towards age discrimination.