Sağlıkta afet yönetiminde aile hekiminin rolü ve Ankara'daki aile hekimliği asistanlarının afet yönetimi farkındalığı
The role of the family physician in health disaster management and awareness of disaster management of family medicine residents in Ankara
- Tez No: 653737
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM HAKAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde, aile hekimlerinin afetlerdeki görev ve sorumlulukları konusuna yer verilmesi beklenmektedir. Aile hekimleri, afet yönetiminde, toplumları için rol model olması itibariyle önemli bir yere sahiptir. Aile Hekimliği Asistanlarının (AHA), afet öncesi, sırası ve sonrasındaki rollerini ve görevlerini bilme durumlarını saptamak ve afet tıbbı hakkındaki farkındalık durumlarını artırmak amacıyla bu çalışma planlandı. Evren ve örneklem, Ankara ilindeki Aile Hekimliği Kliniğinde eğitim gören tüm asistan hekimler olarak belirlendi (n:233). Bu çalışmada iki farklı materyal uygulandı. İlk materyalde asistan hekimlerin sosyodemografik bilgileriyle beraber afet ile ilgili eğitim, tecrübe, görüş, isteklilik ve davranışları sorgulandı. Diğer materyal ile AHA'ların afet ile ilgili rollerini ve görevlerini bilme düzeyleri araştırıldı. Anketler gözlem altında yanıtlama yöntemiyle asistan hekimlerin bulundukları kliniklerde uygulandı. 174 AHA anketi cevapladı (tüm evrenin %74,6'sı). AHA'ların sadece %9,2'si şuan çalıştıkları yerde afet tıbbı dersi aldığını belirtirken %82,4'ü ise uzmanlık müfredatında afet tıbbının ciddi bir şekilde irdelenmesini istediğini belirtti. AHA'ların toplam ortalama afetle ilgili görev tanımlarını bilme skoru 2,2±0,4 olarak saptandı. AHA'ların bilgi düzeyinin bu konu hakkında“fikrinin olmadığı”şeklinde tespit edildi. AHA'ların %80'i aile hekimlerinin afette bir rolünün olması gerektiğini belirtti. AHA'ların %83,3'ünün daha önce herhangi bir afet tatbikatına katılmadığı, sadece %5,7'sinin bir afet planı oluşturulmasında görev aldığı saptandı. AHA'ların afet yönetiminde bilgi eksikliklerinin yanı sıra tecrübe eksikliğinin de var olduğu tespit edildi. AHA'ların bu konu hakkında eğitim alma, gönüllü olarak çalışma, müfredatlarında ciddi bir şekilde irdelenme ve afet tıbbında uzmanlaşma istekliliği ile afetlerde rolümüz olmalı kanaatleri olumlu bir sonuç olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmayla hâlihazırda bulunan sınırlı sayıdaki literatüre katkı sağlanılmış, farkındalık oluşturulmuş ve afet yönetiminde aile hekimlerinin mevcut durumu ortaya konularak gelecekte aile hekimlerince yapılacak kapsamlı çalışmalara kapı aralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the family medicine residency training, it is expected that the duties and responsibilities of Family Medicine Assistants (FMA) on disasters will be a part of their training. Family physicians are role models for their societies in disaster management and have an important place in it. This study was planned in order to determine the FMAs' knowledge of their roles and duties before, during and after the disaster and to increase their awareness about disaster medicine.In this study two different instruments were used; a questionnaire about socio-demographic factors, disaster experience and attitudes and a questionnaire about Tasks of Family Physicians in disaster management. We applied these instruments to all the Training and Research Hospitals and Universities in Ankara, where family medicine trainings are provided ( n:233). 174 residents were applied (%74.6 of all the family medicine residents in Ankara). Only 9.2% of the residents stated that they had received training on disaster medicine where they currently work. The other 82.4% stated that they want disaster medicine to be thoroughly taught in the specialty curriculum. The total mean score of the residents for knowing their job definitions was 2.2±0.4. The knowledge level of the residents on this subject was thus found as“Unsure”. Furthermore, 80% of the residents stated that family physicians should have a role in disasters. It was found that 83.3% of the residents had never joined a disaster drill, 5.7% had participated in applying a disaster plan. All the findings indicated that the residents participating in the study lacked not only information on disaster management but also experience. On the other hand, the residents' willingness to receive training, to work voluntarily, to significantly question the curriculum, to specialize in disaster medicine, and the residents believe in the necessity of their roles in a disaster were a positive outcome. This study has contributed to the limited literature, increased awareness, and opened a new avenue of research for studies to be conducted with family physicians by demonstrating the current situation of family physicians in disaster management.