A study on investigation of FCNC tqZ couplings via vZp production at future electron-proton colliders
FCNC tqZ kuplajlarının vZp üretimi yoluyla gelecek elektron-proton çarpıştırıcılarında incelenmesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 773480
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DENİZLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Standart modelde, ağaç seviyesinde üst kuark çeşnisini değiştiren nötr akımlar yoktur. Sonuç olarak, bu akımları içeren süreçler döngü düzeyinde üretilebilir ve bundan dolayı güçlü bir şekilde bastırılmaları beklenir. Bununla birlikte, standart modelin ötesinde yeni fiziğin varlığında geliştirilebilir ve gelecekteki yüksek enerjili çarpıştırıcılarda test edilebilirler. Bu tezde, tqZ kuplajları, K_ut ve K_ct, üzerindeki en iyi limitleri e p→υ_(e ) Z q süreci ile gelecekteki LHeC ve FCC-he çarpıştırıcılarında üst kuark anormal çeşni değiştiren nötr akımını efektif alan teorisi çerçevesinde inceledik. Sinyal ve SM arka plan olayları Madgraph kullanılarak oluşturulmuştur ve gerçekçi dedektör efektlerini dahil etmek için ise Delphes kullanılmıştır. Kuplajların büyük değerlerini aldığımızda ve K_ut=K_ct olarak ayarladığımızda, sinyal tesir kesitlerinin belirgin şekilde arttığını bulduk. Ayrıca, son durum parçacıklarının kinematik dağılımlarını inceledik ve belirli kestirmelerin uygulanmasının sinyali iyileştirebileceğini gördük. Çalışmamız FCC-he'nin en iyi limitleri BR (t → qZ) for (Z→ll) =4×〖10〗^(-4) verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the standard model, top quark flavor changing neutral currents are absent at the tree-level. As a consequence, processes involving these currents can be generated at loop-level and thus are expected to be strongly suppressed. Nevertheless, they can be enhanced in the presence of new physics beyond the standard model and tested at future colliders with high energy. In this thesis, we investigate the top quark anomalous flavor changing neutral current tqZ within the framework of effective field theory to probe the best limits on the tqZ couplings, namely K_utandK_ct, via single top production in the e p→υ_(e ) Z q process at the future LHeC and FCC-he colliders. The signal and SM background events are generated using a Madgraph and Delphes was used to include realistic detector effects. We have found that the cross sections of the signal increase remarkably when we take large values of the couplings and set K_ut=K_ct. In addition, we have studied the kinematic distributions of the final states particles and found that applying certain cuts can enhance the signal. Our study shows that FCC-he gives the best limits BR (t → qZ) for (Z→ ll) = 4×〖10〗^(-4).