Self servı̇s kasa sı̇stemlerı̇nı̇n kullanılabı̇lı̇rlı̇k karşılaştırması
Comparison of self checkout systems in terms of usability
- Tez No: 653751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her sektörde olduğu gibi perakende sektörü de müşterileri için daha verimli ortamlar yaratmak istemektedirler. Bu ortamların başında self servis kasalar gelmektedir. Fakat, her teknoloji-insan etkileşiminde olduğu gibi burada da kullanılabilirlik özelliklerinden faydalanılması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, günümüzde marketlerin sıklıkla kullandığı iki self servis kasa sisteminin kullanılabilirlik başlığı altında karşılaştırılmasıdır. Kullanılabilirlik testleri etkinlilik, verimlilik ve kullanıcı memnuniyeti olarak üç ana başlıkta ele alınmıştır. Etkinlilik ve verimlilik verileri sistem üzerinden otomatik olarak alınmıştır, kullanıcı memnuniyeti ise katılımcılara uygulanan anketler sonucunda elde edilen bilgilerdir. Bu amacı gerçekleştirmek adına iki ayrı sistem için 15 er kişilik iki ayrı pilot çalışma uygulanmıştır. Bu iki çalışmadan toplanan veriler ayrıntılı olarak karşılaştırılmış ve bu tezde yer verilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, ürün a sistemi, ürün b sisteminden kullanılabilirlik açısından daha başarılı bir sistem olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada neden daha başarılı olduğu ile ilgili bulgular ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, retail sector wants to create more efficient environments for their customers as in every sector . Self-checkout systems are one of the best integration for them. However, usability features must be used here because usability is crucial for every human-technology interaction. The aim of this study is to compare the bselfcheakout system and aselfcheakout system in case of usability features. Usability tests are examined under three main titles: effectiveness, efficiency and user satisfaction. Effectiveness and efficiency data were collected from the system and user satisfaction data were collected from surveys which applied to participant. In order to achieve this goal, for two different system two studies with 15 people have been applied. The data collected from these two studies were compared in detail and included in this thesis. According to the results of the research, the product a turned out to be a more successful from the product b system in terms of usability. Findings and suggestions about why it is more successful are presented in this study.