Akut iskemik inmede endovasküler tedavi sonrası hastaların uzun dönem takibi
Long-term follow-up of patients after endovascular treatment in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 653797
  2. Yazar: MERYEM ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi' ne akut inme semptomu ile başvurup akut iskemik inme (Aİİ) tanısı koyulan, 2015 inme tedavi rehberine göre endovasküler tedaviye uygun görülen ve endovasküler işleme alınmış olan hastaların prospektif olarak tedavi sonrası rekanalizasyon oranları, klinik iyileşme, erken ve geç dönem gözlenen komplikasyonlar ve mortalite oranlarının takibinin yapılmasıdır. Yöntem: Bu çalışmaya Şubat 2016 ve Ağustos 2019 tarihleri arasında Aİİ tanısı alan, akut dönem tedavisi planlanan ve bu tedavide endovasküler tedavi (EVT) uygulanmasına karar verilmiş olan 100 hasta, prospektif olarak dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, iskemik inme risk faktörleri, başvuru anındaki Ulusal Sağlık Enstitüsü İnme Ölçeği (NIHSS) skorları, semptom başlangıç zamanı, hastaneye başvuru zamanı, trombolitik tedavi alan hastaların iv tPA başlangıç süresi, kasık giriş-rekanalizasyon süresi, ekstrakraniyal ve intrakraniyal komplikasyonlar ve işlem sonrası Trombolysis In Cerebral Infarction (TICI) skorları kaydedilmiştir. Hastalar prospektif olarak takip edilerek 1. ay, 3. ay ve 1. yıl mRS değerleri kaydedilmiştir. 3. ay mRS 0-2 iyi klinik sonlanım olarak değerlendirilmiştir. Hastalar TICI skorlarına göre, yaş, semptom başlangıcı ve kasık girişi arasındaki süreye, NIHSS skorlarına ve tedavi özelliklerine göre alt gruplara ayrılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 69,24±13,32 idi. Hastaların 55'i (%55) kadın, 45'i (%45) erkekti. Hastaların 68 (%68)'nin NIHSS değeri 15'in altındayken, 32 (%32)'sinin NIHSS değeri 15 ve üzeri idi. İv tPA+EVT uygulanan 57 hasta, sadece EVT uygulanan 43 hasta vardı. Ortalama semptom başlangıcı-kasık girişi süresi 237,92± 104,31 (42-720) dakika, kasık girişi-rekanalizasyon zamanı 52,98± 38,36 (7-254) dakika idi. İşlem sonrası 75 hastada (%75) yeterli rekanalizasyon (TICI 2b-3) izlendi. 3.ay fonksiyonel bağımsızlık oranı %22 (mRS≤2), 3. ay mortalite oranı %49, semtomatik intrakranial kanama oranı %24 idi. Kasık giriş süresine göre yapılan subgrup analizde kasık giriş süresi
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to follow up recanalization rates, clinical improvement, early and late complications and mortality rates in patients presenting to the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine with acute stroke symptom, diagnosed with acute ischemic stroke, considered suitable for endovascular treatment (EVT) according to the 2015 stroke treatment guideline and who undergoing EVT. Method: One hundred patients diagnosed with acute ischemic stroke between February 2016 and August 2019, scheduled for acute term treatment and for whom it was decided to use EVT, were prospectively included in this study. Patients' demographic characteristics, ischemic stroke risk factors, National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) scores at time of admission, symptom onset time, time of admission to hospital, iv tPA onset time in patients receiving thrombolytic therapy, groin puncture-recanalization time, extracranial and intracranial complications and post-procedure TICI scores were recorded. The patients were followed up prospectively, and their mRS values at one and three months an done year. Third month mRS 0-2 was evaluated as a good clinical outcome. Patients were divided into subgroups based on TICI scores, age, time elapsed between symptom onset and groin puncture, NIHSS scores, and treatment characteristics, and were subjected to analysis. Results: The mean age of the patients was 69.24 ± 13.32. Fifty-five (55%) were female and 45 (45%) were male. Sixty-eight (68%) patients had NIHSS scores below 15, while 32 (32%) had scores of 15 or above. Fifty-seven patients underwent IV tPA + EVT, while 43 received EVT only. Mean symptom onset to groin puncture time was 237.92 ± 104.31 (42-720) minutes, and mean groin puncture to recanalization time was 52.98 ± 38.36 (7-254) minutes. Adequate recanalization (TICI 2b-3) was observed in 75 patients (75%) after the procedure. The third-month functional independence rate was 22% (mRS≤2), the third-month mortality rate was 49%, and the symptomatic intracranial bleeding rate was 24%. At subgroup analysis based on groin puncture time, the successful recanalization rate was 79.2% in patients with a groin puncture time