Geleneksel ve internet gazeteciliğinin ulusal ve Yozgat basını bağlamında incelenmesi
An examination of traditional and internet journalism in the context of national and Yozgat press
- Tez No: 653843
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Gelişen internet teknolojileri pek çok alanda değişime neden olduğu gibi basında da değişikliklerin yaşanmasına sebep olmuştur. 90'lı yıllarda internetin Türkiye'de kullanılmaya ve yayılmaya başlaması süreci basın kuruluşlarının geleneksel gazeteciliğin yanı sıra internet gazeteciliğine de yönelmelerini sağlamıştır. Ulusal basının 90'lı yıllardan itibaren internet gazeteciliğini yürütüyor olması yerel gazeteleri de 2000'li yıllarda internet mecrasına girmeye zorlamıştır. İnternet gazeteciliği ile geleneksel gazetecilik yerel ve ulusal basında farklı biçimlerde uygulanabilmektedir. Bu çalışmanın amacı internet gazeteciliğinin geleneksel gazetecilikten farklarını ve Yozgat basınının internet gazeteciliği açısından konumunu ulusal basınla karşılaştırarak ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, Yozgat il merkezinde yayımlanan yerel gazeteler ile ulusal basından en yüksek tiraja sahip ilk 6 gazete örneklem olarak seçilmiştir. Literatür taraması, içerik analizi ve mülakat yöntemi kullanılarak, bu gazetelerin geleneksel gazetecilik ile internet gazeteciliğini nasıl yürüttükleri üzerinden hem kendi mecralarında yaptıkları yayınlar ile hem de incelenen diğer gazetelerin yayınları ile belirlenen kriterler bakımından karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuca göre, Yozgat basınının internet gazeteciliğinde ilk aşamada olduğu ve Yozgat gazetelerinin basılı gazeteyi internet ortamına aktardıkları; Ulusal gazetelerde ise basılı mecrası ile internet sitesi arasında belirlenen kriterler bakımından sayısal farlılıklar olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Developing internet technologies have caused changes in many areas, as well as caused changes in the press. The process of the Internet beginning to be used and spread in Turkey in the 90s has led press organizations to turn to internet journalism as well as traditional journalism. The fact that the National Press has been conducting internet journalism since the 90s forced local newspapers to enter the internet in the 2000s. Internet journalism and traditional journalism can be applied in different forms in the local and National Press. The aim of this study is to demonstrate the differences of internet journalism from traditional journalism and the position of the Yozgat Press in terms of internet journalism by comparing it with the National Press. For this purpose, local newspapers published in Yozgat provincial center and the first 6 newspapers with the highest circulation from the national press were selected as samples. Literature review, content analysis and interview method, using traditional journalism with the journalism of this paper is on how run their own channels via the internet with their publications examined publications of other newspapers as determined by both criteria were compared in terms of. According to the result, Yozgat press is at the first stage in internet journalism and Yozgat newspapers transfer the printed newspaper to the internet environment; In national newspapers, it can be said that there are numerical differences in terms of the criteria set between the print medium and the website.