Geleneksel ve internet gazetelerinde haber sunum farklılıklarına yönelik bir inceleme: Hürriyet, Sabah, Takvim örneğinde 2019 yerel seçimleri
A review of the differences in news presentation in traditional and online newspapers: Sample of 2019 local elections in Hürriyet, Sabah, Takvim
- Tez No: 724696
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnternet tüm dünyada yaygın olarak kullanılan araçları bünyesine katarak değişime zorlamaktadır. Köklü geçmişi olan gazeteler de internetin bu yenilikçi yönünden payını almaktadır. Bazı gazeteler, internetin sunduğu yeni ortama girerken bazıları ise hala basılı olarak yayınlanmaya devam etmektedir. Bu durum gazete açısından iki farklı ortamın varlığı demektir. Bu doğrultuda çalışmada, geleneksel gazetecilik ile internet gazeteciliği arasında oluşan haber sunum farklılıklarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, çalışmanın ilk iki bölümünde literatür taraması yapılıp geleneksel ve internet gazeteciliğinin temel özellikleri belirtilerek belirgin farkları ortaya koyulmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümü olan uygulama kısmında ise, Türkiye'de ulusal yayın yapan geleneksel gazeteler ve bu gazetelerin dijital yayınları örneklem olarak belirlenmiştir. Örneklem doğrultusunda ele alınan haberler, nicel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca geleneksel gazete muhabirleri, mizanpaj görevlileri ve internet editörleri olmak üzere toplam 4 kişi ile derinlemesine görüşme yapılarak, geleneksel ve internet gazetelerinin farklılaşan ana unsurları sorgulanmıştır. Bu çerçevede alınan cevaplar nitel veri analizi tekniği ile yorumlanmıştır. Sonuç olarak tez çalışması kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda, geleneksel gazeteler ve bu gazetelerin internet siteleri arasında bazı benzerlikler ile farklılıkların bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet has been forcing change by incorporating tools that are widely used all over the world. Newspapers with a long history also take their share of this innovative aspect of the internet. Some newspapers are entering the new environment offered by the internet, while others continue to be published in print. This situation means the existence of two different media for the newspaper. In this direction, the study aims to reveal the differences in news presentation between traditional journalism and internet journalism. For this purpose, in the first two parts of the study, the literature was reviewed and the main features of traditional journalism and internet journalism were specified and their distinctive features were revealed. In the application part, the third part of the study, traditional, national newspapers published in Turkey and digital broadcasts of these newspapers have been identified as samples. The news discussed in line with the sample was analyzed with the quantitative content analysis method. In addition, by conducting in-depth interviews with 4 people, including traditional newspaper reporters, layout officers and internet editors, the main elements of traditional and internet newspapers were questioned. Within this framework, the answers received were interpreted with qualitative data analysis technique. As a result, in line with the findings obtained within the scope of the thesis study, it has been determined that there are some similarities and differences between traditional newspapers and their websites.