Lipaz enziminin florisil üzerine immobilizasyonu
- Tez No: 65385
- Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHAN TÜLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
VI öz Lipaz enzimi (E.C. 3.1.1.3), lipidlerin hidrolizinde, ester sentezinde ve içesterleşme reaksiyonlarında kullanılan bir enzimdir. Bu çalışmada, lipaz enziminin florisil (Magnezyum silikat içeren inorganik matriks) üzerine iki farklı şekilde (glutaraldehit üzerinden ve glutaraldehit + boşluk bırakıcı alkil kqlu - 3-aminopropiyonik asit - üzerinden) tutuklanması ile serbest ve tutuklanmış enzimler için maksimum hız (Vmax), Michealis-Menten hız sabiti (Km), aktivasyon enerjisi (Ea) gibi bazı parametreler saptanmıştır. Ayrıca tutuklanmış enzimler için bekletme süresine ve tekrar kullanıma bağlı aktivite değişimi üzerine çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Lipase (E.C. 3.1.1.3) is an enzyme which is used for hydrolysis of lipids, synthesis of esters and interesterification reactions. In this study, the lipase was immobilized covalently with glutaraldehyde or glutaraldehyde + 3-aminopropionic acid as spacer onto florisil(magnesium silicate, an inorganic matrix). Maximum velocity! Vmax), activation energy(Ea) and Michealis-Menten constant(Km) values were determined for free lipase and immobilized lipases. Additionally, the effects of storage time and reuses were investigated.