Hümik asitler üzerine chlorpyrifos ve methilparathion'un adsorbsiyonu
- Tez No: 65384
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY ERBATUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
VI OZ Organofosforlu pestisitler, Chloropyrifos (Cp) ve Metilparathion 'un (Mp) Hümik Asit-Kalsiyum Tuzu (HA-Ca) üzerine adsorbsiyonu incelendi Adsorpsiyon deneyleri, özellikle kinetik ve termodinamik bilgiler oluşturmak üzere gerçekleştirildi. Adsorpsiyonun aktivasyon enerjisi, entalpisi ve entropisi Chloropyrifos için sırayla 2.83 kcal/mol, 2.25 kcal/mol ve -76.44 e.b., Metilparathion içh ise sırasıyla 1.74 kcal/mol, 1.18 kcal/mol ve -82.85 e.b. olarak saptandı. Çalışılan sıcaklık aralığında (5°C-60°C) Chloropyrifos 'un adsorpsiyonu sıcaklık artışına paralel olarak artarken Metilparathion' un 5°C-30°C arasında sıcaklık artışına paralel olarak artmış ancak 30°C-60°C arasında sıcaklık artışına ters olarak azalma kaydetmiştir.Bu gözlemler ve buna paralel olarak izosterik enerjilerin Chloropyrifos için 10.3 kcal/mol ve Metilparathion için 5.03 kcal/mol olarak saptanması sonucunda, Metilparathionun HA-Ca'ya adsorpsiyonu sadece fiziksel nitelikli olarak tanımlanırken, Chloropyrifos'un HA-Ca'ya adsorpsiyonu, fiziksel etkileşimlerin yanısıra kimyasal nitelikli, örneğin kompleks oluşumu, şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The adsorbsptions of the organophosphorus pesticides Chloropyrifos (Cp) and Methilparathion (Mp) on calcium salt of humic acid (HA-Ca) have been investigated. Adsorption experiments were designed so as to derive kinetic and thermodinamic information regarding these adsorptions. The activation energy of adsorption, the enthalpy of adsorption and entropy of adsorption of chloropyrifos on HA-Ca were determinated as 2.85 kcal/mol, 2.25 kcal/mol and -76.44 e.u., respectively whereas for the adsorption of methilparathion on HA-Ca, these quantities were determinated as 1.74 kcal/mol, 1.18 kcal/mol and -82.85 e.u., respectively, The adsorption of chloropyrifos on HA*Ca ancreased when the temperature has been 5 upto 60 °C. The adsorption of methilparathion also increased when the temperature has been increased from 5 to 30 °C but the reverse was true between 30 and 60 °C; i.e. the adsorption decreased while the temperature had been increased between these latter limits. These observations, in addiation to the differences in asosteric heats of adsorptions volues (10.3 kcal/mol and 5.03 kcal/mol for Cp and Mp, respectively) indicated that methilparathion adsorption on HA-Ca was mainly physical and diffusion controlled, whereas the adsorption of chloropyrifos on HA-Ca may involve chemical interaction such as complex formation in addition to the physical adsorption.