Kişiler arası güven ve psikolojik iyi oluşun çalışan performansına etkileri
The effects of interpersonal trust and psychological well-being on employee performance
- Tez No: 653877
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütlerin zorlu rekabet koşullarında ayakta kalabilmeleri için önemli faktörlerden biri de çalışan performansının arttırılmasıdır. Bu bağlamda literatürde çalışan performansını etkileyen ve etkileyebileceği düşünülen tüm faktörlerin incelenip analiz edilmesinin gerekliliği üzerine birçok vurgu yapıldığı görülmektedir. Özellikle günümüzde artık örgütlerin başarısındaki en önemli kaynağın başkaları tarafından kopyalanması ve taklit edilmesi oldukça zor olan insan kaynakları olduğu görülmüştür. Bundan hareketle örgütlerde çalışan bireylerin psikolojik yönünün ve bunu etkileyecek tüm faktörlerin incelenerek bunun çalışan performansı üzerindeki olası etkilerinin araştırılması faydalı gözükmektedir. Hem güven hem de psikolojik iyi oluşun çalışan performansını yansıtan faktörlerden bazıları olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada çalışanların psikolojik yönünü yansıtan kişiler arası güven ile psikolojik iyi oluş değişkenleri incelenmiştir. Bu bağlamda bir ağır sanayi sektöründe çalışmakta olan bireylerin kişiler arası güven ile psikolojik iyi oluş durumlarının çalışan performansına olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın amacına yönelik olarak nicel bir araştırma kurgulanmıştır. Araştırmanın evrenini Kocaeli İli'nin Gebze ilçesinde bulunan Hisar Çelik Döküm firmasında görev yapan çalışanlar oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, kişiler arası güven düzeylerinin ölçülmesi için Omarov (2009) tarafından geliştirilen“Örgütsel Güven Ölçeği”, çalışanların psikolojik iyi oluş düzeylerini ölçmek için Diener ve ark. (2009) tarafından geliştirilen ve Telef (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”, çalışanlara ait bireysel performansı ölçmek için Sigler ve Pearson (2000) tarafından geliştirilmiş ve Çöl (2008) tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılmış olan“İş Performansı Ölçeği”ve son olarak çalışanlara ait demografik bilgilerin derlenmesi için oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. 2019-2020 yılları arasında gerçekleştirilen araştırmaya 356 mavi ve beyaz yakalı çalışan katılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 23 programı ile analiz edilmiştir. Korelasyon ve regresyon analizleri sonucunda elde edilen bulgular, kişiler arası güven ve psikolojik iyi oluşun çalışan performansını pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediğini ortaya koymaktadır. Buna göre kişiler arası güven ve psikolojik iyi oluş seviyesi arttıkça çalışan performansı da artmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma bağlamında çalışanların psikolojik yönünün çalışan performansının öncüllerinden biri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the important factors for organizations to survive in tough competition conditions is to increase employee performance. In this context, it will be considered that employee performance can be examined and considered in the literature. Especially today, the important resource in the success of organizations is seen in human resources, which are very difficult to copy and imitate by others. Therefore, the bushes organized by the movement are for the psychological orientation of the individuals and for the employee evaluation of this by examining all the factors that will evaluate it. Employee of both trust and psychological well-being. In this study, individuals who reflect the psychological aspect of the employees were examined with confidence and psychological well-being variables. In this context, the effects of interpersonal trust and psychological well-being of individuals working in a heavy industry sector on employee performance were examined. A quantitative research has been designed for the purpose of the study. The universe of the research is available to employees working in Hisar Çelik Döküm, located in Gebze, Kocaeli. As the data collection tool, the“Organizational Trust Scale”developed by Omarov (2009) for measuring interpersonal trust levels, is to measure the psychological well-being levels of employees Diener et al. (Psychological Well-Being Scale) developed by Telef (2013) and adapted to Turkish by Telef (2013), was developed by Sigler and Pearson (2000) and was adapted to Turkish by Çöl (2008). The Job Performance Scale“and finally the”Personal Information Form "created to compile demographic information of the employees were used. 356 blue and white collar employees participated in the research conducted between 2019-2020. The data obtained in the study were analyzed with SPSS 23 program. According to the findings obtained as a result of correlation and regression analysis, it shows that interpersonal trust and psychological well-being affect positively and significantly the employee performance. Accordingly, as the level of interpersonal trust and psychological well-being increases, employee performance also increases. As a result, it has been determined that the psychological aspect of the employees is one of the precursors of employee performance in this context.