The link between work alienation, mental well-being, and trust in manager among employees
Çalışanlar arasında işe yabancılaşma, mental iyi oluş ve yöneticiye güven arasındaki bağlantı
  1. Tez No: 937075
  2. Yazar: RAUSHAN KUDAIBERLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çalışma, iki ülkedeki anketlere dayanarak mental iyi oluş ve yöneticiye güvenin çalışanlar arasındaki işe yabancılaşma üzerindeki etkilerini incelemektedir. Bu tezde kullanılan veriler, toplu yemek hizmetin veren firmada çalışan 200 çalışandan, Türkiye'den 100 ve Kazakistan'dan 100 çalışandan anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmada mental iyi oluş, yöneticiye güven ve işe yabancılaşma arasındaki doğrudan ve dolaylı ilişkileri ortaya koyan bir yol modeli elde etmek için PLS-SEM tekniği kullanılmıştır. Önerilen yapısal model ayrıca mental iyilik halinin yöneticilere duyulan güven ile işe yabancılaşma arasındaki aracılık rolünü incelemektedir. Sonuçlar, yöneticiye olan güvenin mental iyi oluş yoluyla işe yabancılaşmayı dolaylı olarak etkilediğini göstermektedir. Modeldeki değişkenler arasındaki bazı ilişkilerin iki faklı örneklemde farklı olduğu gözlenlenmiş olsa da sonuçlar yöneticiye duyulan güvenin ve mental iyi oluşun işe yabancılaşmayı önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. Bulgular her iki örneklemde de mental iyi oluşun işe yabancılaşmayı etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study examines the interaction of mental well-being and trust in manager on the work alienation among employees based on surveys in two countries sample. The data used in this thesis were collected through a questionnaire from 200 employees working in public catering services, 100 employees from Türkiye, and 100 from Kazakhstan. The study utilizes the PLS-SEM technique to reach a path model revealing the direct and indirect relationships between mental well-being, trust in manager, and work alienation. The proposed structural model also examines whether mental well-being acts as a mediator between trust in managers and work alienation. The results suggest that trust in manager indirectly affects work alienation through mental well-being. Although some relationships between the variables in the model were observed to differ in two different samples, the results indicate that trust in manager and mental well-being significantly affect work alienation. Findings also suggest that in both samples, mental well-being affects work alienation significantly.