Açık apeksli dişlerin apeksifikasyon tedavisinde apikal matriks ve mineral trioksit agregat kullanımının değerlendirilmesi
Evaluation of apical matriks and mineral trioxide aggregate usage in apexification treatment of open apex teeth
  1. Tez No: 653938
  2. Yazar: GÜN BURAK TEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KESKİN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu retrospektif çalışmada nekrotik pulpalı immatür anterior maksiller dişlerde kollajen süngerli veya kollajen süngersiz MTA kullanılarak yapılan apikal plug işleminin klinik sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya 18 hastanın 20 üst kesici dişinde uygulanan apeksifikasyon tedavileri ve 12 aylık takip sonuçları dahil edildi. Dişler apeksifikasyon protokolüne göre her grupta 10 vaka olacak şekilde 2 gruba ayrıldı: Grup 1; MTA ile apikal plug, Grup 2; kollajen sünger ve MTA ile apikal plug. MTA her grupta yapay bir apikal bariyer oluşturmak amacıyla yaklaşık 4 mm kalınlığında yerleştirildi. Klinik ve radyografik kriterlere bağlı olarak sonuç, 2 kalibre edilmiş araştırmacı tarafından periapikal indeks (PAI) kullanılarak değerlendirildi. Grup 1'de takibi devam eden 6 dişten 3'ü (%50) ve Grup 2'de ise 8 dişten 5'i (%62,5) tamamen iyileşmiştir. Bununla birlikte, her iki grup arasında tedavi sonrası PAI değerleri karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Çalışmadan elde edilen verilere göre apeksifikasyon tedavilerinde apikal matriks olarak kollajenin kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This retrospective study aimed to evaluate the clinical outcomes of the apical plug performed by using MTA with or without collagen sponge in immature anterior maxillary teeth with necrotic pulp. Apexification treatments of 20 upper incisor teeth from 18 patients and their clinical outcomes of 12-month follow-up were included in this study. The teeth were divided into 2 groups with 10 cases in each group according to the apexification protocol: Group 1; apical plug with MTA, Group 2; collagen sponge and apical plug with MTA. The artificial apical barrier approximately 4-mm-thick was created with MTA in each group. Based on clinical and radiographic criteria, the outcome was assessed using the periapical index (PAI) by 2 calibrated investigators. 3 of the 6 teeth (%50) in Group 1 and 5 of the 8 teeth (%62.5) in Group 2 healed at the 12-month follow-up. However, there was no statistically significant difference between the groups at the post-treatment PAI scores. According to the obtained data, using collagen as an apical matrix in apexification treatments could be recommended.