Daralan-genişleyen doğrusal eksenli kanallarda akışın incelenmesi
Investigation of axral flow characteristics in converging diverging ducts
  1. Tez No: 65395
  2. Yazar: ALİ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Öz Bu çalışmada; doğrusal eksenli daralan ve genişleyen kanallarda iki boyutlu, viskoz, sıkıştırılamaz, tam gelişmiş ve laminar akışın karakteristikleri sayısal olarak incelenmiştir. İki boyutlu Navier-Stokes ve süreklilik denklemleri kartezyen koordinatlarda yazılarak sonlu elemanlar metoduyla iteratif olarak çözülmüştür. Sonlu elemanlar metodunda çözüm yöntemi olarak Galerkin yöntemi kullanılmıştır. Daralan ve genişleyen kanaldaki akışın hız ve basınç dağılımları, bunlara bağlı olarak daralma ve genişleme sonrasında oluşan ölü akış bölgesinin uzunluğu, daralma oranlarının akış karakteristiklerine etkisi ve Reynolds sayısına göre basınç kayıp katsayısının değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
-vın- ABSTRACT In this study, flow characteristic of two-dimensional, viscous, incompressible, fully developed and laminar flow through converging-diverging duct were numerically investigated. Two-dimensional Navier-Stokes equations in cartesian coordinates were solved by using finite element method. Galerkin approach was employed as a solutions method in finite elements. Velocity and pressure distributions along the converging-diverging duct, the lenght of separated flow regions and pressure loss coefficient were computed aganist Reynolds number by varying the geometrical constriction.