İnternetin ideolojik propaganda aracı olarak kullanılması: Çin Halk Cumhuriyeti örneği
The usage of the internet as a instrument of ideological propaganda: The Model of Republic of China
  1. Tez No: 191111
  2. Yazar: ŞEVKET NASİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 383
Özet
ÖZETİNTERNETİN İDEOLOJİK PROPAGANDA ARACI OLARAKKULLANILMASI: ÇİN HALK CUMHURİYETİ ÖRNEĞİBu doktora tezinde, internetin ideolojik propaganda aracı olarak nasılkullanıldığı konusu incelenmektedir. Konuyu incelerken Çin Halk Cumhuriyetiinternet web sitesi ?china.com?un haber olarak yayımladığı, ÇHC ve ABDhackerlarının karşılıklı olarak web sitelere yönelik gerçekleştirdikleri tahribatgirişimlerini örnek olay olarak ele almaktadır. Konu ile ilgili yayımlanan habermetinleri ise söylem çözümlemesi yöntemiyle inceleme kapsamınaalınmaktadır.Tez, giriş, üç bölüm ve sonuç bölümünden oluşmuştur. Tezin amaç,varsayım, yöntem ve veri toplama tekniğinin açıklandığı giriş bölümününardından, çalışmanın kuramsal kısmını oluşturan birinci bölümünde, ideoloji,propaganda ve kitle iletişim araçları kavramları ilişkilendirilmiştir. Ayrıca kitleiletişim araçlarının, yeni iletişim teknolojisi olan internet ile bağlantısıkurulmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde, Çin'in, cumhuriyet öncesi ve sonrası kitle iletişimaraçları ve medya politikası konusuna özetle değinilmiştir. ÇHC'nin yenidönemi olan 80 ve 90'li yıllardaki kitle iletişim araçları ve medya politikaları,ideolojik propaganda bağlamında ele alınmıştır. Ardından yeni iletişimteknolojisi olan internet ile kitle iletişim araçları ilişkilendirilerek internetinişleyiş biçimi, demokrasi kavramı ile olan bağlantısı ve ÇHC'deki konumu,yapılan araştırmalar çerçevesinde incelenmiştir.Üçüncü bölümde, ÇHC ve ABD uçaklarının çarpışması olayındansonra ortaya çıkan ?ÇHC ve ABD Hacker Savaşı? konu alan haber metinleri,söylem çözümleme yöntemiyle incelenerek, internetin ideolojik propagandaaracı olarak nasıl kullanıldığı örneği gösterilmeye çalışılmıştır.Tezin sonuç bölümünde ise, yapılan söylem çözümlemeleri ve tezinvarsayımları değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, tezin varsayımlarınındoğruluğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE USAGE OF THE INTERNET AS A INSTRUMENT OF IDEOLOGICALPROPAGANDA: THE MODEL OF REPUBLIC OF CHINAIn this doctoral thesis it is examined that how the Internet is beingused as a tool of ideological propaganda. While examining the issue, the webpage of Republic of China ?china.com? and PRC and ABD hackers?destruction attempts towards the web pages are taken as sample events.The published news texts that are related to the topic are taken intoexamination process by using discourse analysis method.The thesis consists of introduction, three chapters and conclusion.After the introduction, that explains the aim of thesis, hypothesis, method anddata collection technique, the first chapter that forms the theoretical part ofthe study and explains some terms like ideology, propaganda and massmedia follows. Also, the connection between the mass media and the newcommunication technology the Internet is tried to be established.In the second chapter, the mass media of China that are used beforethe foundation of republic and after and media politics of China are explainedbriefly. The mass media and media politics of 80s and 90s that is the new ofPRC are dealt with by considering the ideological propaganda. Then, bytaking the relation of the new communication technology the Internet and themass media into consideration; the working process of the Internet, itsrelation with the democracy, and its position in PRC are examined byresearch.In the third chapter, the news texts about ?PRC and the USA HackerWar? that were written after the crash of PRC and the USA airplanes areused to reveal that how the internet is used as a instrument of ideologicalpropaganda by examining the discourse analysis technique.In conclusion of the thesis, the discourse analysis and hypotheses ofthe thesis are taken into consideration. As a result, the hypotheses of thesisare proved that they are correct.