Spatial attention and paracontrast masking
Uzamsal dikkat ve parakontrast maskeleme
  1. Tez No: 654010
  2. Yazar: AFİFE KONYALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Görsel maskeleme, nesne görünürlüğü ve kimliği ile ilişkili duyusal işlemenin dinamiklerini araştırmak için güçlü bir metodolojik araçtır. Önceki parakontrast maskeleme çalışmaları, farklı aşamalardaki süreçleri yansıttığı ve yolaklar içindeki ve / veya yolaklar arasındaki farklı etkileşimlerin aracılık ettiği önerilen üç farklı bileşeni ortaya çıkarmıştır (Breitmeyer ve diğerleri, 2006, Kafalıgönül ve diğerleri, 2009). Kısa ve uzun süreli inhibisyon bileşenleri esas olarak kısa ve uzun uyaran başlangıçlı asenkronlarda (SOA'lar) gözlenir ve bunlar, parvo-dominant P-yolağı içindeki erken-lateral inhibisyon ve geç-rekürent inhibisyonun yansıması olarak yorumlanmıştır. Öte yandan, fasilitasyon tipik olarak orta-düzey SOA'larda baskın hale gelir ve altta yatan mekanizma olarak alt kortikal yapıların parvo-dominant yolak üzerindeki uyarıcı modülasyonları önerilmiştir. Ele alınması gereken önemli bir soru, dikkatin bu bileşenleri ve ilişkili süreçleri nasıl değiştirdiğidir. Bu tezde, dikkatin parakontrast maskelemede yer alan bileşenler üzerindeki etkilerini anlamak için iki deney tasarlanmıştır. İlk deneyde, önceki bir deneysel tasarım (Ağaoğlu ve diğerleri, 2016) kontur ayırt etme görevi ile birlikte kullanılmış ve set-büyüklüğü mekânsal alanda dikkati manipüle etmek için değiştirilmiştir. Parakontrast maskeleme fonksiyonları, güçlü kısa- ve uzun-süreli inhibisyonları ortaya çıkarmıştır. Daha da önemlisi, set-büyüklüğü bu bileşenleri farklı şekillerde değiştirmiştir. Set-büyüklüğündeki bir artış (yani, görsel alandaki dikkat yükünde bir artış), uzun süreli inhibisyonu artırırken kısa süreli inhibisyonu azaltmıştır. İkinci deneyde, dikkatin fasilitasyon bileşeni üzerindeki etkilerini anlamak için bir parlaklık / kontrast eşleştirme görevi kullanılmıştır. Parakontrast maskeleme işlevleri orta-düzey SOA'larda fasilitasyon göstermesine ve bu etkinin set-büyüklüğü fazla olan koşul için daha yüksek olmasına rağmen, bu gözlemler istatistiksel testlerle desteklenememiştir. Birlikte ele alındığında, bu bulgular, uzamsal dikkatin P-yolağının farklı aşamalarında işleyen, inhibisyona dayalı mekanizmalar üzerindeki farklı etkilerini ortaya koymuştur. Tezin son bölümünde, dikkatin fasilitasyon bileşeni üzerindeki olası etkilerini daha iyi anlamak ve ortaya çıkarmak için ayrıntılı bir deneysel tasarım da önerilmiştir. Gelecekteki nörogörüntüleme çalışmaları, dikkatin ve parakontrast etkileşiminin sinirsel ilişkilerini ve dolayısıyla dikkatin nesne görünürlüğündeki rolünü anlamak için bilgilendirici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Visual masking is a powerful methodological tool to investigate the dynamics of sensory processing associated with object visibility and identity. Previous paracontrast masking studies revealed three distinct components that have been proposed to reflect processes at different stages and to be mediated by the distinct interactions within and/or across pathways (Breitmeyer et al., 2006, Kafaligonul et al., 2009). The brief and prolonged inhibition components are mainly observed within short and long stimulus onset asynchronies (SOAs) and they have been interpreted as the reflectance of early lateral inhibition and late recurrent inhibition within the parvo-dominated P-pathway. On the other hand, the facilitation typically becomes dominant at intermediate SOAs and the excitatory modulations of sub-cortical structures on the parvo-dominated pathway have been proposed as the underlying mechanism. An important question to address is how attention modulates these components and associated processes. In this thesis, two experiments were designed to understand the effects of attention on the components involved in paracontrast masking. In the first experiment, using an experimental design (Agaoglu et al., 2016) combined with contour discrimination task, the set-size was varied to manipulate attention in the spatial domain. The paracontrast masking functions indicated robust brief and prolonged inhibitions. Importantly, the set-size differentially altered these components. An increase in set-size (i.e., attentional load in the visual field) decreased brief inhibition while increasing the prolonged inhibition. In a second experiment, a brightness/contrast matching task was used to understand the effects of attention on the facilitation. Although the paracontrast masking functions showed facilitation at intermediate SOAs and the component was higher for increased set-size condition, these observations were not supported by statistical tests. Taken together, these findings revealed differential effects of spatial attention on the inhibitory mechanisms operating at distinct stages of P-pathway. In the last part of the thesis, an elaborated experimental design was also proposed to further understand and reveal possible effects of attention on the facilitatory mechanism. Future neuroimaging studies will be informative to understand the neural correlates of attention and paracontrast interaction, and hence the role of attention in object visibility.