Acil resüsitasyon ünitesinde değerlendirilen hastalarda pleth değişkenlik indeksinin prognostik değeri
Prognostic value of pleth variability index in patients evaluated in the emergency resuscitation unit
  1. Tez No: 654077
  2. Yazar: EZGİ ALUMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN DEFNE DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç: Pleth değişkenlik indeksi nabız oksimetresi pletismografik dalga biçiminin genliğindeki solunum ile oluşan değişimlerin sürekli ve otomatik takibini sağlar. Bu indeksin asıl avantajı girişimsel olmaması ve kolay ulaşılmasıdır. Biz bu prospektif çalışmada acil resüsitasyon ünitesinde değerlendirilen tüm kırmızı alan hastalarında pleth değişkenlik indeksinin prognostik değeri ve bu indeksin hastane içi mortalite ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Acil servis resüsitasyon ünitesine başvuran 18 yaş üstü ve başvuru sırasında kardiyak ya da solunum arresti olmayan 351 hastanın yaş, cinsiyet, kesin tanı, arteriyel kan basıncı, parmak ucu oksijen saturasyonu, pleth değişkenlik indeksi, parmak ucu kan glukozu, ateş, nabız basıncı, şok indeksi, serum laktat değeri, hastaların yoğun bakım ünitesi veya servis yatışı, hastane içi mortalite bilgisi kaydedildi. Veriler SPSS 20.0 programına girildikten sonra verilerin normallik analizi yapıldı. Kategorik değişkenler n (%), normal dağılıma uyan numerik değikenler ortalama±SD ve normal dağılıma uymayan numerik değişkenler medyan olarak ifade edildi. Bulgular: Değerlendirmeye alınan toplam 351 hastanın ortalama yaşı 62,78±17,12 yıl idi ve hastaların 228'i (%65) erkekti. Hastaların 20'si (%5,7) acil serviste 24 saatten az müşahede altında tutulup taburcu edilen, 125'i (%35,6) acil servisten ilgili servise ve 205'i (%58,4) ilgili yoğun bakıma yattı. Hastane içi mortalite oranı %15,4 (n=54) olarak tespit edildi. Acil sonuç grupları arasında PVI değeri açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,300). Eksitus olan grup ile sağ kalan grup arasında PVI açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,060). Fakat yoğun bakımda yatan hastalar içinde eksitus olan grup ile sağ kalan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptandı (p=0,011). Sonuç: PVI değeri hem hastaneye yatış açısından hem de mortalite açısından istatistiksel olarak anlanmlı bulunmadı. Fakat PVI değeri; şok indeksi, laktat, OAB arasında istatistiksel olarak korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Pleth index of variability pulse oximeter provides continuous and automatic tracking of changes in the amplitude of the plethysmographic waveform caused by respiration. The main advantage of this index is that it is not invasive and easy to reach. In this prospective study, we aimed to evaluate the prognostic value of pleth variability index and its relationship with in-hospital mortality in all red area patients evaluated in the emergency resuscitation unit. Method: Age, gender, definitive diagnosis, arterial blood pressure, fingertip oxygen saturation, pleth variability index, fingertip blood glucose, fever, pulse pressure, shock index, serum lactate value, hospitalization of patients in intensive care unit or ward, in-hospital mortality information were recorded. After the data were entered into the SPSS 20.0 program, the normality analysis of the data was performed. Categorical variables were expressed as n (%), numerical variables that fit the normal distribution as mean ± SD, and numerical variables that did not fit the normal distribution as median. Results: The mean age of 351 patients included in the evaluation was 62.78 ± 17.12 years, and 228 (65%) of the patients were male. Twenty (5.7%) of the patients were kept under observation for less than 24 hours in the emergency department and discharged, 125 (35.6%) were hospitalized from the emergency service to the relevant service and 205 (58.4%) to the related intensive care unit. In-hospital mortality rate was found to be 15.4% (n = 54). No statistically significant difference was found between the emergency outcome groups in terms of PVI value (p = 0.300). There was no statistically significant difference in PVI between the group that died and the surviving group (p = 0.060). However, a statistically significant difference was found between the group who died and the surviving group among patients hospitalized in the intensive care unit (p = 0.011). Conclusion: PVI value was not statistically significant in terms of both hospitalization and mortality. However, a statistical correlation was found between PVI value and shock index, lactate, and MAP.