Altın gözlü avcı böcek Chrysopedo carnea (Stephens) (Neuroptera:Chrysopidae) yumurtalarının laboratuvar koşullarında depolanma ve sera koşullarında farklı yöntemlerle salım olanakları
  1. Tez No: 65409
  2. Yazar: KAMİL KARUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI öz Bu çalışmada embriyolojik gelişme dönemlerine bağlı olarak Chrysoperla cornea (Stephens) yumurtalarının 5 ve 10 °C'de depolanması sonucunda, 10 °C'de canlılıklarında çok az bir azalma ile 15 güne kadar depolanabildikleri, 5 "C'de ise yumurtaların 20. güne kadar canlılıklarını sürdürdükleri ancak canlı yumurta sayılarının 10 °C'ye oranla daha düşük olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalarda en iyi sonucu 0 veya 1 günlük yumurtaların 10 °C'de depolanmasının verdiği saptanmıştır. Serada domates, hıyar, biber ve patlıcan bitkilerinde 5 farklı salım yöntemi denenmiş, salım yöntemlerinin basan oranının konukçu bitkilere bağlı olarak değiştiği saptanmıştır. Tül ile yapılan salımların tüm bitkilerde başarılı olduğu, ULV yöntemi ile yapılan salımların patlıcan bitkisi dışındaki bitkilerde yetersiz kaldığı, kağıt ve vermikulit yöntemlerinin hemen hemen tüm bitkilerde benzer sonuçlar gösterdikleri belirlenmiştir. Tül ve kağıt salımlarında açılma oranları daha yüksek olarak bulunmuş, ancak püskürtme ve ULV yöntemleri ile yumurtalar geniş alanlara dağıldığı için salım sonrası bitkiler üzerinde çok az yumurta bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
vn ABSTRACT For stocking, newly laid Chrysoperla cornea (Stephens) eggs and the eggs kept at 25 °C for one, two and three days were placed to chambers adjusted to 5 and 10 °C for 5, 10, 15, 20 and 25 days. After each stocking period eggs were placed back to 25 °C and observed for hatching. Eggs were kept almost with no loss of viability up to 15 days at 10 °C. Although eggs were stocked for longer periods at 5 °C, the hatching rate was much lower at 5 °C. Newly laid and 1 day old eggs gave the best results. In greenhouse release studies, eggs on organdy gave the best result. In ULV methods number of eggs reaching and remaining on plants was very low.