Lorentz uzayında ve Lorentz düzleminde temel kavramlar
Basic concepts in Lorentz space and Lorentz plane
  1. Tez No: 654101
  2. Yazar: SEVİLAY ÇORUH ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışma 4 bölümü içermektedir. Birinci bölümde yer alan bilgiler tezin giriş kısmını oluşturmakta ve bu bölüm literatür özeti ile beraber tezin amaç kısmını ve bulguları içermektedir. İkinci bölümde; Lorentz uzayının temelini oluşturacak skaler çarpım uzayı ve özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Minkowski uzayı için vektör sınıflandırması ve Minkowski uzayındaki vektör çeşitliliğine bağlı olarak oluşan diklik koşulları incelenmiştir. R_2^3 Minkowski uzayındaki diklik ve yine bu uzaydaki Gram-Schmidt Metodu, tezin bu bölümdeki orijinal kısımları içermektedir. Dördüncü bölümde, Minkowski düzleminde f^2 - g^2 = 1 olacak şekilde 𝜃: (a, b)→R sürekli fonksiyonuna bağlı f ve g fonksiyonları tanımlanmış ve 𝜃 açı fonksiyonu yardımıyla düzlemsel eğrilerin temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca Minkowski düzlemindeki eğriler için Frenet formülleri de verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study includes 4 chapters. The information in the first part constitutes the introduction part of the thesis, and this section includes the literature summary along with the purpose part and the findings. In the second chapter; The scalar product space that will form the basis of the Lorentz space and its properties are investigated. In the third chapter, the vector classification for Minkowski space and the orthogonality conditions that occur depending on the vector diversity in Minkowski space are examined. The orthogonality in R _2 ^ 3 Minkowski space and the Gram-Schmidt Method in this space contain the original parts of this thesis. In the fourth chapter, f ^ 2 - g ^ 2 = 1 on the Minkowski plane, f and g functions are defined to be connected to the 𝜃: (a, b)→R function, and the basic properties of the planes are investigated with the help of the angle function 𝜃. In addition, Frenet formulas are given for curves in the Minkowski plane.