Libya'da gayrimenkul şirketlerinde proje risk yönetiminin modellerin değerlendirilmesi
Models evaluation of project risk management in real estate companies in Libya
- Tez No: 654119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Mühendislik Bilimleri, Information and Records Management, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Risklerin konut, apartman ve emlak projelerinde maliyet, zaman ve kalitenin kavramsallaştırılması veya ön planlaması, planlanması ve uygulanmasında önemli bir etkisi vardır. Konut ve apartman projelerinin karmaşıklığı doğal olarak arttıkça, inşaat sürecinde riskleri yönetme yeteneği istenmeyen sonuçları önlemek için merkezi bir unsur haline gelmiştir. Konut, apartman ve emlak riskleri ekonomide önemli faktörlerdir. Bir gayrimenkul geliştirme projesi, insanların yaşayabileceği, çalışabileceği veya alışveriş yapabileceği yeni bir bina inşa etme fırsatı ile başlar. Bu fırsat bir fikirden gerçek bir şeye dönüşmek zorundadır. Bu çalışma, konut, daire ve emlak projeleri risklerini kapsamıştır. Bu, deprem, toprak kayması, sel, su baskını, volkan, tsunami ve diğer felaketleri kapsamıyor. Proje yaşam döngüsünün sadece formülasyon, planlama ve uygulama aşamasında riskleri ele alır. Yakında veya teslim aşamasında da oluşabilecek riski kapsamaz. Araştırma, analiz etme, sıralama, azaltma ve risk cevaplama planı. Bu nedenle, yetkililerden, uzmanlardan, danışmanlardan, kayıtlı geliştiricilerden ve emlak şirketlerinden, teknik olmayan teknik kişilerle ilgili veriler toplanmış ve gerektiğinde diğer paydaşlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risks have a significant impact on the conceptualization or pre-planning, planning and implementation of cost, time and quality in residential, apartment and real estate projects. As the complexity of residential and apartment projects naturally increases, the ability to manage risks in the construction process has become a central element to prevent undesired results. Housing, apartment and property risks are important factors in the economy. A real estate development project begins with the opportunity to build a new building where people can live, work or shop. This opportunity has to turn from an idea into something real. This study covered the risks of housing, flats and real estate projects. This does not include earthquakes, landslides, floods, floods, volcanoes, tsunamis and other disasters. It addresses risks only at the formulation, planning and implementation stage of the project life cycle. It does not cover the risk that may occur soon or at the delivery stage. Research, analysis, ranking, mitigation and risk response plan. For this reason, data about non-technical technical persons from officials, experts, consultants, registered developers and real estate companies were collected and other stakeholders were used when necessary.