Şablonlama yöntemleri kullanılmadan yapılan total kalça artroplastisi vakalarında biyomekanik dengeyi sağlayabiliyor muyuz?
Can we provide biomechanical balance in total hip arthroplasty cases performed without using templating methods?
  1. Tez No: 654174
  2. Yazar: ABDULLAH EFKAN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TURGAY ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde dejenerasyona uğramış kalça eklemine sahip hastalarda en çok tercih edilen yöntem total kalça artroplastisidir. Artan teknolojik gelişmeler, ameliyattan önce hastaya özgün implant seçimini ve biyomekanik dengeyi daha kolay sağlamayı mümkün kılabilmektedir. Bu gelişmeler sonucu ortaya çıkan şablonlama yöntemleri, operasyon sırasında cerrahın işini de kolaylaştırmaktadır. Kalça artroplastisinde şablonlama yöntemleri daha iyi radyolojik ve klinik sonuçlar elde etmek için kullanılmaktadır. Biyomekanik dengenin sağlanamadığı hastalarda klinik sonuçlarda kötü olmaktadır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda Haziran 2014 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında total kalça artroplastisi yapılan, rutin kontrollerine gelen tek kalça ekleminde primer veya sekonder osteoartrit olan 151 hastayı çalışmamıza aldık. Şablonlama yöntemleri kullanılmadan yapılan TKA sonrası, erken dönemde çekilen postop AP pelvis grafilerinde biyomekanik dengenin sağlanıp, sağlanamadığını gösteren ölçümler yapıldı. Normal kalça ile opere kalça arasındaki ölçümlerin farkına göre sınıflandırma yapıldı. Aradaki fark sıfır (0)mm çıkan hastaların sonuçlarını mükemmel, 0-4 mm arası çıkan hastaların sonuçlarını iyi, fark 5mm ile 10mm arasında çıkan hastaların sonuçlarını orta, 10mm dan fazla çıkan hastaların sonuçlarını ise kötü kategorisinde değerlendirildi. Vertikal ofset değerlendirilmesinde, hastaların %64,2 sinde mükemmel veya iyi sonuç, %24,5 inde orta sonuç, %11,3 ünde kötü sonuç elde edildi. Mediolateral ofset değerlendirmesinde hastaların %63 ünde mükemmel ve iyi sonuç, %27,1 inde orta sonuç, %9,9 ünde kötü sonuç elde edildi.Sonuç olarak, şablonlama yöntemleri ile yapılan vakalarda, biyomekanik ve klinik olarak iyi sonuçların elde edildiğini gösteren çalışmaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Şablonlama yöntemleri kullanılmadan biyomekanik dengenin mükemmel olarak sağlanması kolay değildir.
Özet (Çeviri)
Today, the most preferred method in patients with degenerated hip joints is total hip arthroplasty. Increasing technological developments make it possible to more easily provide patient-specific implant selection and biomechanical balance before surgery. The templating methods that emerged as a result of these developments also facilitate the surgeon's job during the operation. In hip arthroplasty, templating methods are used to achieve better clinical results and radiological. Clinical results are poor in patients whose biomechanical balance cannot be achieved. We enrolled 151 patients with primary or secondary osteoarthritis in a unilateral hip joint who underwent total hip arthroplasty between June 2014 and July 2019 in the Department of Orthopedics and Traumatology of Gazi University Faculty of Medicine. Measurements were made to show whether biomechanical balance could be achieved in postop AP pelvis radiographs taken during routine controls after THA without the use of templating techniques.In the vertical offset evaluation, 64.2% of the patients had excellent or good results, 24.5% moderate results, 11.3% poor results. In the mediolateral offset evaluation, 63% of the patients had excellent and good results, 27.1% moderate results, 9.9% poor results. As a result, the number of studies showing that good biomechanical and clinical results are obtained in cases performed with templating methods is increasing day by day. It is not easy to achieve perfect biomechanical balance without using templating methods.