Cardinal üzüm çeşidinde tozlanma ve döllenme ile meyve tutumu ve meyve kalitesi arasındaki ilişkiler
The Relationship fruit set and quality with polination and fertilization in cv. cardinal grape
  1. Tez No: 65421
  2. Yazar: ÖZLEM DALAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ETİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
VIII öz Bu araştırmada, sofralık bir üzüm çeşidi olan Cardinal ve bu çeşide tozlayıcı olarak kullanılan Perlette, Ergin Çekirdeksizi ve Hamburg Misketi' nin in vitro koşullarda çiçek tozu çimlenmesi, çiçek tozu canlılığı ve çiçek tozu üretim miktarları ile in vivo koşullarda çiçek tozu çim borusu büyümesi incelenmiştir. Ayrıca Cardinal üzüm çeşidinde serbest tozlanma, izolasyon, kendileme + izolasyon, kastrasyon + izolasyon, izolasyonsuz kastrasyon uygulamaları yanında Perlette, Ergin Çekirdeksizi ve Hamburg Misketi çeşitlerinin çiçek tozlarıyla yapay tozlama uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar sonucunda meyve tutumu ile salkım ve' tane ağırlığı, tane boyutları, tohum sayısı ve ağırlığı, suda çözünebilir toplam kuru madde gibi kalite kriterlerine ait değerler saptanmıştır. In vitro koşullarda TTC ve FDA testleri kullanılarak yapılan canlılık testlerinde genelde yüksek değerler bulunmuştur. En yüksek çiçek tozu canlılık değeri (% 92.1) Cardinal çeşidinden elde edilmiştir. En yüksek çimlenme ise (% 56.1)“asılı damla”yönteminde % 10 sakkaroz ortamında belirlenmiştir. Denemeye, alınan çeşitler içerisinde en yüksek çiçek tozu üretim miktarına sahip olan çeşit ise Perlette olmuştur. Her iki deneme yılında da kastrasyon + izolasyon uygulamasından meyve elde edilememiştir. Kendileme + izolasyon uygulamasında ise meyve tutma düzeyi yönünden diğer uygulamalara göre daha iyi sonuç alınmıştır.IX Kendileme + izolasyon ve serbest tozlanma uygulamalarının meyve kalitesi üzerine, her iki deneme yılında da diğer uygulamalara göre daha olumlu etkileri olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the pollen germination/ viability and pollen production of Cardinal which is a table grape cultivar and Perlette, Ergin Çekirdeksizi and Hamburg Misketi which were used to be pollinator for Cardinal cv. were tested in vitro conditions and its' pollen tube growth were checked in vivo conditions. Moreover; open pollination, isolation, selfing + isolation, emasculation + isolation, emasculation + non isolation, artificial pollination by using pollen of Perlette, Ergin Çekirdeksizi, Hamburg Misketi experiments were carried out in Cardinal cv. At the end of these treatments, rate of fruit set and some kind of fruit quality characteristics such as cluster and berry weight, berry size and number of seed and weight, total soluble solids were determined. In viability tests using TTC and FDA methods in vitro conditions, the rate of pollen viability was found to be high. The highest viability was determined in Cardinal (92.1 %). The highest pollen germination were found in“hanging drop”and 10 % sucrose medium. Pollen production of Perlette cv. was determined to be high. In two years of the experiment, the emasculation + isolation trial did not produce any fruit. The selfing + isolation resulted in high fruit set among other treatments. It was observed that the effect of selfing + isolation and open pollination was found to be high on fruit quality.