The determinants of Turkey's official development assistance: Explaining aid behavior of non-dac donors through an alternative approach of framing and constructivism
Türkiye'nin resmi kalkınma yardımının belirleyici faktörleri: Çerçeveleme ve inşacılık alternatif yaklaşımı ile Kalkınma Yardım Komitesi üyesi olmayan ülkelerin yardım davranışını açıklamak
  1. Tez No: 654210
  2. Yazar: KAAN ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇKİN KÖSTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Kalkınma Yardımları Komitesi (KYK) üyesi olmayan ülkelerin resmi yardım davranışlarını literatürde büyük ölçüde göz ardı edilen ve alternatif bir yaklaşım olan inşacı uluslararası ilişkiler kuramı ile analiz etmektedir. Ülkelerin yaptığı kalkınma yardımlarının ardındaki motivasyonlar, Van der Veen (2011) tarafından belirlenmiş olan yedi yardım çerçevesi ('güvenlik', 'siyasal ve diplomatik nüfuz', 'ekonomik çıkarlar', 'fedakar/kalkınmaya yönelik', 'prestij/görüntü', 'yükümlülük', 'yardımseverlik') kullanılarak açıklanmıştır. Araştırma sonuçları, Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarının Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) KYK üyesi yardım yapan ülkeler ve 'Güney-Güney Kalkınma İşbirliği' (South-South Development Cooperation) kapsamında yardım sağlayan ülkeler arasında orta bir yerde hibrit bir karakterde olduğunu göstermektedir. Ana veri setimin (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın bütçesi ve politika eylemi üzerine yapılan yasama/meclis tartışmaları) içerik analizi sonuçları, Türkiye'nin resmi kalkınma yardımlarını şekillendiren ana etkenlerinin 'yükümlülük' ve 'fedakâr/kalkınmaya yönelik' amaçlar olduğunu ortaya koymaktadır. 'Nüfuz' (siyasal ve diplomatik) ve 'prestij/görüntü', Türkiye resmi kalkınma yardımları davranışını motive eden diğer önemli çerçevelerdir ve özellikle Türkiye'nin Afrika kıtasına yaptığı resmi kalkınma yardımlarını çerçeveleyen motivasyonlar arasındadırlar. 'Ekonomik çıkarlar', 'güvenlik', ve 'yardımseverlik ' şaşırtıcı bir şekilde Türk resmi kalkınma yardımlarını çerçeveleyen motivasyonlar arasında öncelikli değildir. Bu çalışma ayrıca Türkiye'nin yardım motivasyonlarını KYK üyesi olmayan ve resmi yardım yapan ülkelerden Rusya'nın ve Çin'in motivasyonlarıyla Afrika bölgesi özelinde karşılaştırmıştır. Türkiye gibi KYK üyesi olmayan bu diğer iki önemli ülkenin Türkiye ile karşılaştırılmasının sonuçları, aynı anda birbirini etkileyen çok fazla faktör olduğu zamanlarda, inşacı uluslararası ilişkiler kuramının KYK üyesi olmayan ülkelerin yardım davranışını anlamada ve analizinde daha açıklayıcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on aid behavior of non-Development Assistance Committee (DAC) donors by using an alternative approach which is largely overlooked in the aid literature: constructivist IR theory. Turkey's official development assistance (ODA) behavior in terms of its motivations between 2003 and 2019 is analyzed by using seven aid frames established by Van der Veen (2011), which are 'security', 'political and diplomatic influence', 'economic interests', 'altruistic/developmental', 'prestige/image', 'obligation', and 'humanitarianism'. The research results overall show a hybrid character of Turkish ODA oscillating between models about aid modalities that are OECD DAC donors, and 'South-South Development Cooperation' providers. The results of content analysis of my primary dataset, which is the legislative/parliamentary debates on the budget and policy-action of Turkish Cooperation and Coordination Agency (TIKA), the official organization undertaking development assistance operations abroad, reveal that 'obligation' and 'altruistic/developmental' purposes are the main drivers of the Turkish ODA. While 'influence' (political and diplomatic) and 'image/prestige' considerations mark other important motives in Turkish ODA behavior, particularly for motives framing ODA in Africa region, the 'economic interests', 'security', and 'humanitarianism' appear surprisingly less in framing the motives of Turkish ODA. This study also compares Turkey's official aid motives with those of Russia and China, two other non-DAC donors, specifically in the African continent. The comparison of Turkish ODA with two other major non-DAC donors in Africa demonstrates that constructivist IR theory is more plausible in understanding and explaining the aid behavior of donors, when there are too many interacting factors at play simultaneously.