Tunç Çağı Doğu Akdeniz deniz ticareti
Maritime commerce in the Bronze Age Eastern Mediterranean
- Tez No: 654233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tunç Çağı döneminde (M.Ö. 3300-1200) Kuzey Afrika, Levant, Anadolu ve Kıta Yunanistan Bölgelerini kapsayan Doğu Akdeniz'de yoğun bir ticaret söz konusudur. Kazısı tamamlanmış ve yayınları yapılmış Tunç Çağı batıkları, bölgede gerçekleşen deniz ticareti hakkında bize önemli bilgiler vermektedir. Ticaret rotaları, ticareti yapılan ürünler ve dönemin siyasal ve ekonomik yapısı hakkında detaylı bilgiler edinmemizi sağlayan bu batıkların, deniz ticaretinde ki ticari fonksiyonu için öne sürülen modeller perspektifiyle yeniden incelenmesi batıkların ve deniz ticaretinin teknolojik, sosyolojik, ekonomik ve politik unsurlardan etkilenmesini anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
During the Bronze Age (3300-1200 BC), there was an intense trade in the Eastern Mediterranean, which included North Africa, Levant, Anatolia and Continental Greece Regions. The Bronze Age shipwrecks, which have been excavated and published, provide us with important information about the maritime trade in the region. Re-examining these shipwrecks with the perspective of models put forward for their commercial function in maritime trade, which enables us to gain detailed information about the trade routes, traded products and the political and economic structure of the period, will help us to understand the effects of shipwrecks and maritime trade by technological, sociological, economic and political factors.