Geç Tunç Çaği'nda anadolu myken i̇li̇şki̇leri̇
Anatolian mycenaean relations in the Late Bronze Age
  1. Tez No: 429232
  2. Yazar: PAKİZE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE EMEL ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 290
Özet
Geç Tunç Çağı?nın başladığı dönemde Anadolu, Kıta Yunanistan ve Akdeniz Havzası?nda köklü değişimler yaşanmış ve bu zaman aralığında söz konusu bölgelerde yeni siyasi oluşumlar meydana gelmiştir. Ege Havzası?nda Minos Uygarlığı güç kaybederken yerini Myken siyasi oluşumuna bırakmış, Anadolu?da ise Hitit siyasi egemenliği hızla güç kazanmıştır. Kıta Yunanistan , Ege adaları ve Doğu Akdeniz?e kadar geniş bir coğrafi alan içinde yayılım gösteren Myken kültürü siyasi yapısı hakkında kesin bir sonuca varmak şu an için mümkün değildir. Anadolu?da ise Myken kültürünün ne şekilde yayılım bulduğu sınırlı bilgilerle karşımıza çıkmaktadır. Myken etkinlik alanının en yoğun olarak gözlemlendiği Batı Anadolu?da elde edilen veriler sınırlı sayıdadır ve farklı yorumlara dayanmaktadır. Anadolu?da gerçek anlamda bir Myken kolonisi olup olmadığı uzun yıllar tartışma konusu olmuş ve konuyla ilgili oldukça değişik görüşler ortaya atılmıştır. Fakat şu an için yapılan tüm yorumların bir varsayımdan ileri gidemeyeceği kesindir. Anadolu?da güçlenen Hitit otoritesi sınırlarını daha çok Mezopotamya ve Kuzey Suriye yönünde genişletmiştir. Ancak Batı Anadolu?nun zengin kaynakları göz ardı edilmemiş ve bu bölge sürekli olarak kontrol altında tutulmaya çalışılmıştır. Dönem için önemli veriler sunan bir diğer konu Doğu Akdeniz ticaretidir. Bu sistem farklı siyasi sınırlar içinde olan güçlerin uzak mesafe yaptığı ticareti kapsamaktadır. Akdeniz dünyasını kapsayan ticari ilişkiler söz konusu dönemde büyük bir ivme kazanmış; Mısır, Levant, Kıbrıs, Anadolu ve Yunanistan gibi siyasi otoriteler bu ağda önemli roller oynamışlardır. Bu ticari sistemde tüccarlar Yakındoğu?nun gelişmiş uygarlıklarına hammadde sağlamış ve karşılığında batıdaki kültürlerin talep ettiği lüks malları alma olanağına sahip olmuşlardır. Anahtar Kelimeler 1.Anadolu 2.Myken 3.Geç Tunç Çağı 4.Deniz Ticareti 5.Batı Anadolu
Özet (Çeviri)
At the beginning of the Late Bronze Age in Anatolia, mainland Greece and the Mediterranean basin experienced radical changes and in the period of time in these regions, new political formations have occurred. While in the Aegean basin the Minoan Civilization lost its power and gave place to Mycenaean political formation, in Anatolia the Hittite political hegemony has gained power. For the present, it is not possible to get certain knowledge on Mycenaean political culture which have expanded over the mainland Greece, the Aegean islands and the Eastern Mediterranean. Limited knowledge could be gained about how the Mycenaean culture has affected Anatolia. There is limited knowledge of western Anatolia that Mycenaean efficiency has observed intensely and there are different considerations on that. Whether there is a real sense of Mycenaean colony in Anatolia or not has been discussed for many years and quite different views on the issue have been proposed. However, for now beyond all question, all these discussions are the part of hypothesis. While Hittite dominance which has gained power in Anatolia has extended mostly over Mesopotamia and northern Syria, western Anatolia's rich resources have not been ignored and tried to keep under the control constantly. Another issue that offers important data for the period of time has been the Eastern Mediterranean trade. This trading system has included the long distance commerce of the powers within the different political frontiers. Importance of trading relations over the Mediterranean has become important in that period and the big political authorities such as Egypt, the Levant, Cyprus, Anatolia and Greece have played an important role in that network. Within that trading system, the traders have supplied raw materials for the near East developed culture and in return for that, they have been able to get luxury goods demanded by the western cultures. Key Words 1.Anatolia 2.Mycenaean 3.Late Bronze Age 4.Sea Trade 5.West Anatolia