Taksitle satış sözleşmelerinde tüketicinin korunması
The protection of consumer by installment sale contracts
- Tez No: 654273
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Taksitle satış sözleşmesi, satıcı veya sağlayıcının bir malın teslimini yahut hizmetin ifasını, tüketicinin ise bu malın veya hizmetin satış bedelini kısım kısım ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Taksitle satış sözleşmeleri, tüketicilerin satın almayı istedikleri fakat gelir düzeyleri peşin olarak almaya elverişli olmadığı için edinemedikleri mal ve hizmetlere arzu ettikleri anda kavuşmalarını sağladığı için günümüz piyasasında oldukça yaygın olarak tercih edilmektedir. Diğer tüketici işlemlerinde olduğu gibi, taksitle satış sözleşmelerinde de zayıf tarafı teşkil eden tüketiciyi korumak için kanun koyucu tarafından yasal düzenlemeler yapılmıştır. 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da ve 818 sayılı Borçlar Kanunu'nda kısıtlı da olsa taksitle satış sözleşmelerine ilişkin hükümler mevcutken, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ile taksitle satışlara ilişkin alıcı-tüketiciyi koruma altına alan çok daha ayrıntılı düzenlemeler yapılmıştır. Taksitle satış sözleşmesi, satıcının satış konusunu tüketiciye teslim etme veya sözleşme konusu hizmeti ifa etme, tüketicinin ise satış bedelini kısım kısım ödeme borcu altına girdiği tam iki tarafa borç yükleyen bir sözleşme türüdür. Öğretideki baskın görüşe göre veresiye satışın bir türüdür. Hem 6502 sayılı kanun hem de 6098 sayılı kanun taksitle satış sözleşmelerinin geçerliliğini yazılı şekilde yapılması koşuluna bağlamıştır. Böylece tüketiciler taksitle satış sözleşmesi ile borç altına girmeden önce düşünme fırsatı bularak daha sağlıklı karar alabileceklerdir. Tüketici, yedi gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin veya cezai şart ödeme borcu altına girmeksizin taksitle satış sözleşmesinden cayma hakkına sahiptir. Bu süre sözleşme ile uzatabilir ancak kısaltılamaz. Taksitle satış sözleşmelerinde, tüketicinin hem bir taksiti, bir taksitin katları olacak şekilde birkaç taksiti veya kalan satış bedelinin tamamını vadesi gelmeden erken ödeme hakkı mevcuttur. Satıcı veya sağlayıcı erken ödemeyi kabul etmek ve gerekli indirimleri yapmak zorundadır. TKHK hükümlerine göre, tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi halinde satıcı tüm satış bedelini talep edebilir ancak satıcının bu hakkını kullanabilmesi tüketicinin korunması amacı ile kanun tarafından bazı koşullara bağlanmıştır. TBK'ya göre, alıcının sözleşmede kararlaştırılan peşinatı veya taksitleri ödemede temerrüde düşmesi halinde satıcının peşinatın veya ödenmeyen taksitlerin ödenmesini talep etme ve sözleşmeden dönme seçimlik hakları mevcuttur. Tez çalışmamızın konusu: hem 6502 sayılı kanun hem de 6098 sayılı kanun kapsamında taksitle satış sözleşmesine ilişkin tüketiciyi koruyucu hükümlerin tespiti ve incelenmesidir. Konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından çalışmanın başında tüketici ve tüketicinin korunması kavramları üzerinde durulmuş, taksitle satış sözleşmelerinin tarihçesine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Installment sale contract is an agreement that seller undertakes to deliver the goods to consumer or to perform the service, consumer undertakes to pay the sale price in parts. Installments sale contracts have become to be prefered commonly at today's market because of consumers can have goods and services which they desire at the moment they want to thanks to installment sale contracts. Consumers are the weak side of installment sale contract. Therefore legislative made legal regulations to protect consumers. Consumer Protection Law numbered 4077 and Turkish Code of Obligation numbered 818 used to have limited numbers of regulations related installment sale contracts but detailed regulations which putting consumers under protection were regulated by Consumer Protection Law numbered 6502 and Turkish Code of Obligation numbered 6098. Installment sale contract is a synallagmatic consumer agreement. In opinion of doctrine, installment sale contract ise a kind of sale on credit. Both by Consumer Protection Law numbered 6502 and Turkish Code of Obligation numbered 6098 regulated the requirement of written form for validation of installment sale contracts. Thus consumers will have a chance to think before incuring a debt by installment sale contract. The consumer has the right to withdraw from the sales contract by installment within seven days without any justification or penalty payment obligation. This period can be extended by contract but cannot be shortened. In installment sale contracts, the consumer has the right to pay an installment, a few installments in multiples of an installment, or the entire remaining sales price early before the due. The seller or provider must accept the early payment and make the necessary discounts. To Consumer Protection Law, if the consumer becomes overdue to pay installments, the seller has the right to demain all sale price. However these rights of the seller conditioined by law for protecting consumers.To Turkish Code Of Obligation, if the buyer becomes overdue to pay down payment or installments, the seller has selections to demain down payment and rescission of a contract. The subject of our work is both to determine and examine consumer protective regulations regarding the installment sales contracts within both Consumer Protection Law numbered 6502 and Turkish Code of Obligation numbered 6098. In order to better understand the subject of our work, the concepts of consumer and consumer protection were emphasized at he beginning of study and the history of installment sale contracts was also mentioned.