Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilmiş 'Tuzcu' turunç klonların kütdiken limon çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
  1. Tez No: 65428
  2. Yazar: NESLİHAN YORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
XII öz Ç.Ü.Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu araştırmada Doğu Akdeniz Bölgesinden selekte edilmiş 29 farklı genetik yapıdaki TUZCU" turunç klonlarının (TUZCU 33-01, TUZCU 33-02, TUZCU 33-03, TUZCU 33-04, TUZCU 33-05, TUZCU 33-06, TUZCU 33-07, TUZCU 33-08, TUZCU 33-09, TUZCU 33-10, TUZCU 33-12, TUZCU 01-13, TUZCU 01-14, TUZCU 01-15, TUZCU 01-16, TUZCU 01-17, TUZCU 01-18, TUZCU 01-19, TUZCU 01-20, TUZCU 01-21, TUZCU 01-22, TUZCU 01-23, TUZCU 01-24, TUZCU 31-25, TUZCU 31-26, TUZCU 31-27, TUZCU 31-29, TUZCU 31-30, TUZCU 31-31) Kütdiken limonunun meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri 1993, 1994 ve 1995 yıllarında üç yıl süreyle araştırılmış ve Kütdiken limonu için en uygun klon veya klonların belirlenmesine çalışılmıştır. Klonların meyve verim ve kalitesi üzerine önemli etkide bulundukları saptanmıştır. Kütdiken limonunda en yüksek meyve verimi TUZCU 33-10, 33-02, 33-07 klonlanndan; en düşük verim ise 33-04 klonundan elde edilmiştir. Diğer klonlara göre TUZCU 33-04 klonu üzerine aşılılar en kalın kabuklu meyveleri oluşturmuşlardır. Klonlar arasında meyve ağırlığı ve usare miktarı bakımından farklılık bulunamamıştır. En yüksek suda çözünebilir kuru madde TUZCU 01-24 klonunda bulunmuştur. TUZCU 33-08 klonunda en yüksek asitlik değeri bulunmuştur. Tüm sonuçlar dikkate alındığında TUZCU 01-16 ve TUZCU 01-20 klonlarının hem meyve verimi hem de kalitesi bakımından Kütdiken limonu için en ümitvar klonlar olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT XIII In this study, which has been carried out at the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, University of Çukurova, the effects of TUZCU sour orange clones, with 29 various genetic make up (TUZCU 33-01, TUZCU 33-02, TUZCU 33-03, TUZCU 33-04, TUZCU 33-05, TUZCU 33-06, TUZCU 33-07, TUZCU 33-08, TUZCU 33-09, TUZCU 33-10, TUZCU 33-12, TUZCU 01-13, TUZCU 01-14, TUZCU 01-15, TUZCU 01-16, TUZCU 01-17, TUZCU 01-18, TUZCU 01-19, TUZCU 01-20, TUZCU 01-21, TUZCU 01-22, TUZCU 01-23, TUZCU 01-24, TUZCU 31-25, TUZCU 31-26, TUZCU 31-27, TUZCU 31-29, TUZCU 31-30, TUZCU 31-31) selected from the Eastern Mediterranean region, on the fruit yield and quality of“Kütdiken”lemon were investigated during 1993-1995. This study was aimed to determine the best Clone or Clones for Kütdiken. Clones had been found to have significative effects on fruit yield and quality. The highest fruit yields of Kütdiken were obtained from the clones: TUZCU 33-10, 33-02, 33-07 and lowest on TUZCU 33-04. Fruits from grafted trees on 33-04 gave thick rinded fruits than the other clones. No difference were found in juice content and fruit weight between the clones. The highest total soluble solids was found on TUZCU 01-24 and the highest acidity was found on those 33-08. When all the results are considered on weighted effect, TUZCU 01-16 and TUZCU 01-20 were most promising clones both high yield and fruit quality for Kütdiken lemon.