Yavaş şehir Yalvaç yemeklerinin gastronomi turizmi kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of citta slow Yalvaç's foods in the scope of gastronomy tourism
  1. Tez No: 654315
  2. Yazar: YUSUF YERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Deniz, kum, güneş turizminin genişleyerek yeme - içme turizmini de içine almasıyla yerel ve aslı bozulmamış ürün ve yemekler giderek önem kazanmıştır. İnsanlar artık turizm faaliyetlerinde yeme – içmeye de geniş zaman ayırmaktadırlar hatta sadece yiyip – içmek için seyahat etmektedirler. Turistler seyahat ederken ürünlerin sağlıklı, besleyici, lezzetli olmasına dikkat etmektedirler. Yalvaç kuruluşundan itibaren etnik ve dini olarak yapısını değiştirecek herhangi bir büyük olay yaşamamıştır. Selçuklulardan itibaren farklı beylik ve devletlerin himayesine girse de içinde yaşayan halkta, gelenek – göreneklerinde ve yemeklerinde köklü bir değişim olmamıştır. Ayrıca üç farklı coğrafi bölgenin kesişim noktasında olması dolayısıyla beslenme şeklinde ve yemeklerinde mevsimsel çeşitlilik oldukça fazladır. Bu çalışmada, 5000 yıllık bir tarihi olan Psidia Antiocheia Antik Kenti'ni içinde barındıran ve kadim Türk yemeklerine sahip olan Yalvaç'ın gastronomi turizm potansiyelini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın evrenini Yalvaç ilçe merkezi, örneklem grubunu ise Yalvaç'ta yaşayan, yemek konusunda bilgi sahibi olan ve belirli yaşın üstündeki 20 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerden hareketle Yalvaç'ta yetiştirilen doğal ürünlerle hazırlanan yemekler, tatlılar, mezeler ve çerezler, içecekler, hamur işleri gibi yerel yiyecekler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local and intact products and meals have gradually gained importance with the expansion of sea, sand and sun tourism and including food and beverage tourism. People now spend a lot of time eating and drinking in tourism activities and even travel just to eat and drink. Tourists pay attention that the products are healthy, nutritious and delicious during the travelling. Since its establishment, Yalvaç has not experienced any major events that would change its ethnic and religious structure. Although it has been under the auspices of different principalities and states since the Seljuks, there has not been a radical change in the people living in it, their traditions, customs and food. Inaddition, due to the fact that it is at the intersection of three different geographical regions, seasonal variation in nutrition and food is quite high. In this research, it is aimed to reveal the gastronomic tourism potential of Yalvaç, which contains the ancientcity of Psidia Antiocheia, which has a history of 5000 years, and has ancientTurkish cuisine.The population of the study consists of Yalvaç city center, and the sample group consists of thirty persons who live in Yalvaç, have knowledge about food and are over a certain age.This study was carried out using face-to-face interview technique, one of the qualitative research methods. Based on the data obtained from the interviews, local foods such as meals, desserts, appetizers and snacks, drinks, pastries prepared with natural products grown in Yalvaç were determined.