Farklı tip kaplama yöntemiyle metal-alaşım malzemelerinin mekanik ve tribolojik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the mechanical and tribological characteristics of metal-alloy materials with different type of coating
  1. Tez No: 654325
  2. Yazar: MELTEM ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENEK HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elmas benzeri karbon (a-C:H), elmas ve grafit gibi kristal yapılı karbonlarla yarışan birçok üstün özelliklere sahip amorf bir karbon yapısına sahip kaplamadır. Çalışmada iki farklı taban malzemesi olan G5(Ti6Al4V) ve CK45(AISI 1045) üzerine iki farklı kaplama yöntemi FBB (Fiziksel Buhar Biriktirme), PDKBB (Plazma Destekli Kimyasal Buhar Biriktirme) ile kaplanmıştır. biri karbon bazlı a-C:H:Me (WC/C) ve diğeri modifiye edilmiş a-C:H kaplama olan CrN+ a-C:H ile ince filmler halinde kaplamalar uygulanmıştır. Kaplamaların tribolojik özelliklerine, kuru ve iki farklı mineral katkılı yağ ile pin-on-disk kullanılarak bakılmıştır. Ayrıca farklı ortamda ve farklı kaplama ile yapılan deney numunelerinin SEM, XRD, 3D profilometre ile görüntüleri ve elementer analizleri elde edilmiştir. Kaplama yapılmış numunelerin sürtünme kuvvetleri kaplamasız olanlara göre önemli ölçüde düşürmüştür. Kimyasal bileşimleri aynı olan fakat yoğunluğu ve kinematic viskozitesi yüksek olan yağın sürtünme katsayısının daha düşük olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Diamond-like carbon (a-C: H) is a coating that competes with crystalline carbons such as diamond and graphite, which has an amorphous carbon structure with many superior properties. In the study, two different coating methods FBB (Physical Vapor Deposition) and PDKBB (Plasma Assisted Chemical Vapor Deposition) were coated on two different base materials, G5 (Ti6Al4V) and CK45 (AISI 1045). One of the coatings is carbon-based a-C: H: Me and the other is thin films with CrN + a-C: H, a modified a- C: H coating. The tribological properties of the coatings were investigated using dry and two different mineral-added oil and pin-on-disc. In addition, images and elemental analyzes of the test samples made in different environments and with different coatings were obtained with SEM, XRD, 3D profilometer. The frictional forces of the coated samples were significantly reduced compared to the uncoated samples. It has been determined that the oil with the same chemical composition but high density and kinematic viscosity has a lower friction coefficient.