Social affordances of residential open spaces: Case study of Dikmen valley, Ankara
Konut açık alanlarında sosyal sağlayıcılık: Ankara Dikmen vadisi örneği
- Tez No: 654324
- Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT BATUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, konut alanlarındaki açık mekanların sosyal sağlayıcılığını değerlendiren genel bir metodoloji oluşturmaya çalışmaktadır. Bu amaçla, çalışma Gibson'ın sağlayacılık kavramına atıfta bulunarak, konut açık alanların sosyal sağlayacılığı 1) topolojik derinlik, 2) mekansal sınırlar, 3) bir bütünün parçası olmak, 4) görünürlük, 5) Karşılıklı görünürlük, 6) blok kat sayısı, 7) peyzaj elemanlarının varlığı, konumu ve oryantasyonu başlıklar altında tanımlanan temel çevresel nitelikler arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Metodoloji, Ankara'da kapsamlı bir kentsel donüşüm projesi ile geliştirilmiş bulunan Dikmen Vadisi örneğine uygulanmıştır. İncelemenin ilk aşamasında alandaki konut gruplarının (siteler) açık alanlari tipolojik bir analize tabi tutulmuştur. Sonraki aşamalarda mekansal analiz yöntemleri, görünürlük grafiği analizi, ve saha içi gözlemler aracılığı ile vakaların derinlemesine analiz edilmiştir. Analiz sonucunda benzer çevresel özelliklerin benzer sosyal sağlayıcılığa sahip olduğu ortaya çıkmıştır ve sonuç olarak bu çalışma, dikmen vadisi örneğinde hangi konut açık alan tipolojisinin optimum sosyal sağlayıcılığa sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study describes a methodology to assess the social affordances of residential open spaces. To this end, referring to Gibson's concept of affordances, the study investigates the relationship between the social affordances of residential open spaces and the main environmental attributes of 1) topological depth, 2) spatial demarcations, 3) constitutedness, 4) visibility, 5) inter-visibility, 6) the number of block stories, 7) existence, location, and orientation of landscape elements. The methodology is used to analyze the case of Dikmen Valley in Ankara, which was reorganized with a comprehensive regeneration project. The first step of the study is the analysis of the open space typologies of the residential compounds. Afterwards, each type is scrutinized through an in-depth analysis with methods of spatial analysis, visibility graph analysis, and on-field observations. It is revealed that similar environmental attributes have similar social affordances and in conclusion, this study indicates which residential open space typology of the case study has the optimum social affordances.