Farklı metabolik enerji içeren rasyonlara sodyum bütirat ilavesinin büyüyen bıldırcınlarda performans, karkas ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
the effect of supplementation of sodium butyrate to diets with different metabolic energy contents on performance, carcass and some blood parameters in growing quails
  1. Tez No: 654345
  2. Yazar: MOHAMMED ABDULMAGED SHIHAB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma, farklı metabolik enerji içeren rasyonlara sodyum bütirat ilavesinin büyüyen bıldırcınlarda performans, karkas özellikleri ve serum biyokimyasal parametreleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Deneme üç seviye metabolik enerjinin (2700, 2800 ve 2900 kkal/kg) ve iki sodyum bütirat seviyesinin (0.0 ve 1.0 g/kg) oluşturduğu her biri 4 tekerrürden oluşan 6 muamele grubu ile 3 × 2 faktöriyel deneme planında yürütülmüştür. Bir günlük yaştaki toplam 240 bıldırcın civcivi her bir alt grupta 10 civciv olacak şekilde rastgele dağıtılmıştır. Deneme beş haftada sonlandırılmıştır. Deneme sonunda ana faktör olarak rasyon metabolik enerji seviyesi büyüyen bıldırcınların yaşama gücü, karkas verimi ve serum glukoz, kreatinin, albümin, globülin, toplam protein ve kalsiyum konsantrasyonlarını etkilememiştir (P>0.05). Bıldırcın rasyonlarında 2700 kkal/kg metabolik enerji kullanımı büyüyen bıldırcınların canlı ağırlığını (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effect the supplementation of sodium butyrate to diets contained of different metabolic energy on performance, carcass parameters and serum biochemical constituents in growing quails. The research was conducted in the 3 × 2 factorial experimental design with six treatment groups (four subgroups in the each treatment group) consisting of three levels of metabolic energy (2700, 2800 and 2900 kcal/kg) and two levels of sodium butyrate (0.0 or 1.0 g/kg). A total of 240 quail chicks at one day age were randomly distributed to four subgroups, 10 chicks in the each. The trial was concluded after five weeks. At the end of the experiment, dietary metabolic energy levels as a main factor did not affect liveability, carcass yield and serum glucose, creatinine, albumin, globulin, total protein and calcium concentrations of growing quails (P>0.05).