Yenidoğan sarılığında vimentin ve tau düzeyleri
Vimentin and tau levels in neonatal jaundice
  1. Tez No: 654399
  2. Yazar: SİBELNUR DOĞANTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Amaç: Yenidoğan döneminde hiperbilurubinemi tanısıyla takip ve tedavi edilen bebeklerin serum vimentin ve tau biyobelirteçlerinin biluribin düzeyi ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde hiperbilurubinemi tanısıyla takip ve tedavi edilen 45 ve kontrol gurubu olarak sağlıklı 25 olgu olmak üzere 70 olgu alındı. Çalışmaya zamanında doğmuş ve yaşamının ilk 7 gününde olanlar veya erken doğup yaşamının ilk 14 gününde olan olgular alındı. Olguların cinsiyetleri, gestasyon yaşları, yatış sırasındaki takvim yaşları, sarılığın başlangıç günleri, doğum şekilleri, doğum ağırlıkları, doğum sorunları, fizik muayene bulguları kaydedildi. Çalışmaya katılan tüm olgulardan 2 ml venöz kan örnekleri alındı. Toplanan venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki plazma örnekleri ise - 80C'de analizler için saklandı. Saklanan numunelerden elisa yüntemi ile Vimentin ve Tau çalışıldı. Elde edilen verileri SPSS 26.0 paket programı kullanılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya %45,7'si (n=32) kız, %54,3'ü (n=38) erkek toplam 70 bebek alındı. Çalışmaya katılan bebeklerin yaşları 1 ile 9 gün arasında değişmekte olup, ortalama 4,30±1,88 gün olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan olguların doğum kiloları 610 ile 4600 gram arasında değişmekte olup, ortalama 2762,93±701,85 gram olarak saptanmıştır. Olguların %32,9'unun (n=23) doğum şeklinin NSVD olduğu, %67,1'inin (n=47) C/S olduğu tespit edildi. Olguların %34,3'ünde (n=24) erken doğum, %65,7'si (n=46)ise miad doğum idi. Olguların kan grupları incelendiğinde; %32,9'unun (n=23) 0 grubu, %47,1'inin (n=33) A grubu, %12,9'unun (n=9) B grubu ve %7,1'inin (n=5) AB grubu olduğu tespit edildi. Anne kan grupları incelendiğinde; %48,6'sının (n=34) 0 grubu, %32,9'unun (n=23) A grubu, %12,9'unun (n=9) B grubu ve %5,7'sinin (n=4) AB grubu idi. Olguların %14,3'ünün (n=10) Direkt coombs testinin pozitif, %85,7'sinin (n=60) negatifti. Olguların total bilirubin ölçümleri 4,3 ile 41,3 arasında değişmekte olup, ortalama 16,82±8,76 olarak, Tau ölçümleri 61,5 ile 297,5 arasında değişmekte olup, ortalama 122,52±50,88 olarak ve Vimentin ölçümleri ise 0,8 ile 16,7 arasında değişmekte olup, ortalama 4,21±3,33 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The study aims to investigate the relationship of serum vimentin and tau biomarkers with biluribin level in infants diagnosed with hyperbilurubinemia during the neonatal period. Material and Method: This prospective study was conducted with 70 patients, of which 45 in the patient group and 25 healthy controls, who were followed up and treated with the diagnosis of hyperbilurubinemia in the Neonatal Intensive Care Unit of the Harran University Faculty of Medicine. Term infants in the first 7 days of life, or preterm infants in the first 14 days of life were included in the study. Gestational age, calendar age at time of hospitalization, day of the onset of jaundice, mode of delivery, birth weight, birth problems, and physical examination findings of the cases were recorded. Two ml venous blood samples were taken from all cases included in the study. After the collected venous blood samples were centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes, the residues were discarded along with the tube, while the upper plasma samples were stored for analysis at -80 °C. In the stored samples, Vimentin and Tau were studied with Elisa method. Statistical analysis of the data was performed using the SPSS 26.0 package program. Results: A total of 70 infants were included in the study, of which 45.7% (n=32) was a baby girl and 54.3% (n=38) was a baby boy. The ages of the infants included in the study ranged from 1 to 9 days, and their average age was 4.30±1.88. The birth weight of the cases included in the study ranged from 610 to 4600 grams, and the average was found to be 2762.93±701.85 grams. Of the cases, 32.9% (n=23) was NSVD, and 67.1% (n=47) was C/S delivery. Of the cases, 34.3% (n=24) was preterm, and 65.7% (n=46) was term delivery. Looking at the blood types of the cases, 32.9% (n=23) was Group O, 47.1% (n=33) was Group A, 12.9% (n=9) was Group B, and 7.1% (n=5) was Group AB. Considering the maternal blood types, 48.6% (n=34) was Group O, 32.9% (n=23) was Group A, 12.9% (n=9) was Group B, and 5.7% (n=4) was Group AB. The direct Coombs test was positive in 14.3% (n=10) cases, and negative in 85.7% (n=60) cases. Total bilirubin measurements of the cases were in the range of 4.3 to 41.3, and their average was 16.82±8.76; Tau measurements were in the range of 61.5 to 297.5, and the average was 122.52±50.88; and vimentin measurements X were in the range of 0.8 to 16.7, and the average was 4.21±3.33.